بازتاب نیوز

مذاکرات خلیلزاد و طالبان 'دوباره در دوحه آغاز می‌شود'

١٣ قوس ١٣٩٨ بی بی سی

زلمی خلیلزاد امروز در کابل اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرد

قرار است زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان به زودی مذاکرات صلح با گروه طالبان را در دوحه قطر از سر بگیرد.

آقای خلیلزاد امروز به کابل رفت و با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرد.

ارگ ریاست جمهوری در خبرنامه‌ای اعلام کرده که هر دو جانب روی موضوعاتی چون "آتش‌بس و پرداختن به مخفیگاه‌های طالبان که در نشست روسای جمهوری دو کشور مورد بحث قرار گرفته بود"، صحبت کرده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا گفته که آقای خلیلزاد پس از ملاقات با رهبران سیاسی افغانستان در کابل به دوحه قطر می‌رود تا مذاکرات صلح را با نمایندگان دفتر سیاسی طالبان در این کشور دوباره آغاز کند.

این مذاکرات در مراحل نهایی قرار داشت که سه ماه پیش به صورت ناگهانی از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا لغو شد.

پیش از لغو مذاکرات صلح از سوی دونالد ترامپ، نه دور مذاکره میان خلیلزاد و گروه طالبان در دوحه قطر برگزار شد

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده: "سفیر خلیلزاد دوباره به مذاکرات می‌پیوندد تا در مورد گام‌های با طالبان صحبت کند که منجر به مذاکرات بین‌الافغانی و حل صلح‌آمیز جنگ شود؛ به‌صورت خاص کاهش خشونت‌ها که منجر به آتش‌بس شود."

در جریان یک سفر غیرمنتظره به پایگاه هوایی بگرام، رئیس جمهور ترامپ اعلام کرد که "طالبان آماده توافق صلح هستند." اما گروه طالبان در آن زمان اعلام کرد که بسیار زود در مورد بازگشت به مذاکرات و یک توافق نهایی صلح صحبت کرد.

در هفته‌های اخیر با آنکه مذاکرات صلح متوقف بوده، در نتیجه تلاش‌های آقای خلیلزاد، دو استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان که در اسارت طالبان بودند با سه زندانی طالبان به شمول انس حقانی مبادله شدند.

لینک اصلی: https://www.bbc.com/persian/50660881

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading