بازتاب نیوز

کاهش خشونت و توافق امریکا و طالبان پیش‌شرط آغاز مذاکرات صلح است

١٤ قوس ١٣٩٨ خبرگزاری بخدی

عبدالله عبدالله، رییس اجرائیه و شماری از چهره های سیاسی و جهادی در دیدار با زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفته اند که کاهش خشونت و توافق امریکا و طالبان پیش شرط آغاز مذاکرات صلح است.

ریاست اجراییه با نشر اعلامیه‌ای گفته است که زلمی خلیل زاد شام روز گذشته ( ۱۳ قوس ) با اعضای رهبری ثبات و همگرایی، رهبران جهادی، رهبران احزاب سیاسی، شخصیت‌های ملی و سران و نمایندگان اقوام در قصر سپیدار دیدار کرده است.

به نقل از اعلامیه ریاست اجراییه، در این نشست آقای خلیل زاد هدف از سفر خود به افغانستان، تلاش‌ها برای دست‌یافتن به صلح وخواست‌های طرف ایالات متحده و طالبان را در امر رسیدن به صلح با اشتراک کنندگان مطرح کرد.

اعلامیه افزوده است که: ” اشتراک کنندگان این نشست توافق نظر داشتند که صلح از اولویت‌های مردم افغانستان است و حکومت و مردم افغانستان از تلاش‌ها برای دست‌یافتن به صلح دایمی حمایت می‌کنند. آنان روی کاهش خشونت از طرف طالبان به عنوان پیش‌شرط آغاز مذاکرات با طالبان و دست‌یافتن به توافق صلح میان امریکا و طالبان تاکید کردند.”

ازسوی هم، دیدار کنندگان با زلمی خلیل زاد بر آغاز هرچه زودتر مذاکرات بین‌الأفغانی تاکید کردند و آنرا یگانه راه مناسب برای دست‌یافتن به صلح دایمی خواندند.

دراعلامیه ریاست اجراییه همچنان گفته شده که، اعضای این نشست بر اصل فراگیر بودن و نمایندگی هیئت مذاکره کننده از حکومت و تمام جریان‌های سیاسی و نهادهای جامعه مدنی افغانستان توافق نظر داشتند.

آنان اجماع داخلی و اصل نمایندگی وهمه‌ شمول بودن هیئت مذاکره کننده را از پیش‌شرط‌ های موفقیت مذاکرات صلح بین‌الأفغانی خواندند.

سفر زلمی خلیل زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان درحالی به کابل انجام می شود که پیش از این دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا نیز درسفراش به افغانستان از آمادگی طالبان برای آتش بس خبر داده بود.

پیش از این نیز نمایندگان امریکا وطالبان در باره رسیدن به یک توافق جامع صلح، ۹ دور باهم درقطر گفتگو کردند.

اما این گفتگوها بدون آنکه به یک توافق نهایی برسد، ازسوی رییس جمهور امریکا متوقف شد.

خبرگزاری بخدی

لینک اصلی: https://bokhdinews.af/کاهش-خشونت-و-توافق-امریکا-و-طالبان-پیش/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری بخدی

آخرین خبر ها:

Loading