بازتاب نیوز

دفترچۀ یادبود دکتر ناکامورا از پروان به جاپان می‌رود

١٧ قوس ١٣٩٨ سلام وطندار

برخی از فعالان مدنی ولایت پروان با برگزاری نشستی زیر نام «ترور ناکامورا، زخم خونین بر پیکر انسانیت» در شهر چاریکار، کشته شدن این دکتر و مددرسان جاپانی را با 5 همکار افغانستانی‌اش نکوهش کردند.

 تیتسو ناکامورا، دکتر و مددرسان جاپانی هفتۀ پیش با 5 همکار افغانش در تیراندازی افراد مسلح ناشناس در شهر جلال‌آباد ننگرهار جان باختند.

فعالان مدنی پروان در این نشست با نوشتن دیدگاه‌ها و باورهای‌شان در بارۀ ناکامورا، به ویژه فعالیت‌های انسان‌دوستانه او که برای مردم افغانستان انجام داده است، از او یادبود کردند.

پرویز امین‌زاده، از برگزار کننده‌گان این نشست هدف این برنامه را ابراز همدردی باشنده‌گان پروان با خانوادۀ آقای ناکامورا و شهروندان جاپان و ستایش از تلاش‌های او و همکاران افغانستانی‌اش می‌خواند.

‌وحید صدیقی، رئیس شورای حقوق بشر پروان می‌گوید، «عرق‌ریزی‌های» ناکامورا به ننگرهار و ننگرهاریان خلاصه نمی‌شود.

اورنگ آذرخش، استاد دانشگاه می‌گوید، یاد و خاطرۀ چهره‌های چون ناکامورا، در دل‌های مردم افغانستان نقش بسته است.

جواد راسخ، یکی دیگر از فعالان مدنی پروان قتل ناکامورا را مرموز می‌خواند و از نهادهای امنیتی می‌خواهد  تا پهلوهای پنهان این رویداد را بررسی کنند.

قرار است دفترچه‌یی از سوی فعالان مدنی پروان که دارای بیش از ۵۰ نظر خواهد بود، از راه‌های دیپلوماتیک با مردم جاپان و خانوادۀ آقای ناکامورا شریک ساخته شود.

دکتر تیتسو ناکامورا، مددرسان ۷۳ سالۀ جاپانی و مسئول نهاد بشر دوستانۀ (پی‌ام‌سی) نزدیک به ۳۰ سال در بخش‌های صحی، کمک‌رسانی و پروژه‌های آبیاری در ولایت ننگرهار کار کرد و به همین علت حکومت شهروندی افتخاری افغانستان را به او داد.

پیکر تیتسو ناکامورا، مددرسان جاپانی روز گذشته به جاپان فرستاده شد.

در این زمینه:

6 تن به شمول یک شهروند جاپانی در ننگرهار کشته شدند 

کارهای ناکامورا برای ننگرهار

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=51750

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading