بازتاب نیوز

فزایش ۱۲ درصدی خشونت علیه زنان در سال جاری در بامیان

١٧ قوس ١٣٩٨ خبرگزاری خامه پرس

نهاد های حمایت کننده و فعالان حقوق زن در ولایت بامیان در مرکز کشور از افزایش خشونت علیه بانوان در این ولایت ابراز نگرانی می کنند.

صابره نیکزاد از فعالان حقوق زن در ولایت بامیان می گوید، با آنکه خشونت علیه زنان در این ولایت افزایش یافته است، اما وضعیت زندگی زنان نسبت به گذشته ها بهتر شده است.

سیما امیری یکی دیگر از فعالان حقوق زن در ولایت بامیان است، که از وضعیت زندگی زنان در این ولایت ابراز نگرانی می کند.

این فعالان حقوق زن در ولایت بامیان از نهاد های مسئول می خواهند که جهت بهبود وضعیت زندگی زنان برنامه های موثری را راه اندازی کنند.

از سوی دیگر مسئولان در دفتر ولایتی کمیسون مستقل حقوق بشر بامیان نیز از خشونت علیه زنان در این ولایت ابراز نگرانی کرده و می گویند، که در سال جاری نیز آمار بلند از خشونت علیه زنان را ثبت کرده اند.

محمد جواد دادگر رئیس کمیسون مستقل حقوق بشر بامیان می گوید، که آنان در۱۱ ماه سال جاری ۱۹۷ مورد خشونت علیه زنان را در این ولایت ثبت کرده اند، که نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد افزایش را نشان میدهد.

رئیس حقوق بشر بامیان فقر اقتصادی، عدم دسترسی زنان به عدالت، حاکمیت ساختار فرهنگی و عدم تطبیق قوانین را از دلایل عمده خشونت علیه زنان در این ولایت میداند.

از سوی هم مسئولان محلی در ولایت بامیان از وضعیت زنان این ولایت ابراز نگرانی می کنند، و می گویند، که خشونت علیه زنان در بامیان نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

ذکیه رضایی رئیس اداره امور زنان ولایت بامیان می گوید، که آنان در سال جاری ۱۲۸ قضیه خشونت علیه زنان را در بامیان ثبت کرده اند، که این رقم نسبت به سال گذشته افزایش را نشان میدهد.

به گفته وی، آنان در سال جاری ۹۴ قضیه خشونت علیه زنان را در بامیان ثبت کرده بودند.

خانم رضایی، نیز فقر اقتصادی، عرف و عنعنات ناپسند، بالا رفتن میزان معتادین و عدم تطبیق قوانین را از دلایل میداند، که سبب خشونت علیه زنان در بامیان شده است.

رئیس اداره امور زنان ولایت بامیان می گوید، که آنان تلاش می کنند، با راه اندازی برنامه های آگاهی دهی آمار خشونت علیه زنان را در این ولایت کاهش دهند.

بامیان در مرکز افغانستان از ولایات امن کشور است، اما خشونت علیه زنان از موارد بوده است، که همواره از بانوان بامیانی قربانی گرفته است، مسئولان محلی و فعالان حقوق زنان در این ولایت را نگران کرده است.

لینک اصلی: https://www.khaama.com/persian/archives/68083

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری خامه پرس

آخرین خبر ها:

Loading