بازتاب نیوز

روز جهانی حقوق بشر؛ 'وضعیت در افغانستان پذیرفتنی نیست'

١٩ قوس ١٣٩٨ بی بی سی

معاون ریاست جمهوری افغانستان می‌پذیرد که فضا و بستر مناسب برای پذیرش حقوق بشر در این کشور به میان نیامده است

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان امروز (سه‌شنبه ۱۹ قوس/آدر) در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی حقوق بشر اعلام کرد که وضعیت حقوق بشر در این کشور پذیرفتنی نیست و باید در آن تغییراتی ایجاد شود.

در اعلامیه این نهاد آمده که پس از گذشت ۱۷ سال از عمر دولت مبتنی بر قانون اساسی در افغانستان، هنوز فضای موجود، با اصول و ارزش‌های حقوق بشری سازگار نیست و راه درازی تا بهره‌مندی شهروندان این کشور به حقوق سیاسی، مدنی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در پیش رو است.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان می‌گوید که استمرار جنگ و ناامنی، فقر و گرسنگی، فساد، تبعیض، تلفات غیرنظامیان، نبود حاکمیت قانون از مشکلات جدی نایل آمدن شهروندان افغانستان به حقوق بشری آنهاست.

این نهاد گفته که کوشش‌های بیشتری برای ترویج، حفاظت و تحقق ارزش‌های حقوق بشری در افغانستان در عمل نیاز است.

محمد سرور دانش، معاون ریاست جمهوری افغانستان نیز در این مراسم گفت اگرچه افغانستان در تامین حقوق سیاسی و مدنی "موفقیت‌های چشم‌گیر و غیرقابل انکار" داشته اما مشکلاتی هنوز در تامین حقوق بشر وجود دارد.

او نبودن فضای مناسب برای تامین این ارزش‌ها را دلیل این وضعیت خواند. به این باور او جنگ و فقر نه، بلکه باور نداشتن به حقوق بشر دلیل اصلی آن است.

شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید از روند مذاکرات صلح نظارت می‌کند

آقای دانش می‌گوید هنوز بسیاری در افغانستان به حقوق بشر به عنوان یک کالای تجملی و غیرضروری و یک کالای وارداتی و حتی تهاجم فرهنگی می‌نگرند.

او به باورهای دینی و برداشت‌های افراد از دین، فرهنگ و عرف و سنت‌های‌شان اشاره کرد و گفت "آیا با این اندیشه‌ها واقعا با حقوق بشر مشکل نداریم و در عمل آن را تطبیق می‌کنیم؟"

معاون ریاست جمهوری افغانستان برای حل این مشکل تاکید کرد که نهادهای دینی، رسانه‌ای، فرهنگی و آموزشی باید اندیشه‌های دینی و اجتماعی را در افغانستان بازنگری کنند تا قرائت افغان‌ها از دین و سنت‌های‌شان با مقتضیات امروز هماهنگ شود.

جوانان و حقوق بشر

از روز جهانی حقوق بشر امسال با موضوع "جوانان در حمایت از حقوق بشر" گرامی‌داشت می‌شود.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) در اعلامیه‌ای گفته که تخمین زده می‌شود که دو-سوم جمعیت افغانستان زیر ۲۵ سال باشند و نقش جوانان برای ساختن آینده این کشور ضروری است.

فیونا فریزر، رئیس بخش حقوق بشر یوناما از نهادهای افغانستان خواست که رسیدگی به قربانیان خشونت در صدر اولویت‌های آنها قرار بگیرد به خصوص زمانی که قربانیان کودکان هستند زیرا عدم پاسخگویی به این وضعیت و معافیت از مجازات، زمینه را برای سوء‌استفاده ناقضان حقوق بشر فراهم می‌کند.

حقوق بشر و صلح

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مراسم امروز از طرفین درگیر جنگ در افغانستان خواست برای به نتیجه رسیدن گفت‌وگوهای صلح هر چه زودتر بر سر برقراری آتش‌بس توافق کنند.

معاون ریاست جمهوری افغانستان تاکید کرد که صلح بدون عدالت و حقوق بشر پایدار نخواهد ماند

این نهاد همچنین از طرفین جنگ خواست در جریان درگیری‌های‌شان حقوق بشری مردم افغانستان را احترام و رعایت کنند.

کمیسیون تاکید کرد که صلح بدون در نظرداشت حقوق بشر و تامین عدالت دسترسی پذیر نیست و برای داشتن صلح پایدار باید روند صلح مبتنی بر ارزش‌های حقوق بشر دنبال شود.

این نهاد از سازمان‌ها و افرادی که در روند صلح دخیل هستند خواست، از مشارکت متناسب زنان، اقلیت‌ها، قربانیان جنگ، نمایندگان سازمان‌های جامعه مدنی و مدافعان حقوق بشر در روند صلح اطمینان حاصل کنند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید از روند مذاکرات صلح نظارت می‌کند.

معاون ریاست جمهوری افغانستان نیز در مراسم امروز تاکید کرد که صلح بدون عدالت و حقوق بشر پایدار نخواهد ماند به همین دلیل نقش کمیسیون حقوق بشر در روند صلح بنیادی و اساسی است.

او گفت: "مشارکت فعال کمیسیون در این روند، مشارکت زنان، نهادهای مدنی و رسانه‌ای و حقوق بشری می‌تواند حداقل‌ها را تضمین کند تا صلح پایدار، مفید و قابل اعتماد برای مردم افغانستان داشته باشیم."

تادامیچی یاماموتو، نماینده سازمان ملل در افغانستان نیز می‌گوید نقش حقوق بشر در صلح مهم است و باید به قربانیان جنگ رسیدگی شود و این بخشی از اجندای صلح باشد.

لینک اصلی: https://www.bbc.com/persian/afghanistan-50728870

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading