بازتاب نیوز

سرور دانش حلیم تنویر را به دامن زدن تعصبات قومی متهم کرد

١٩ قوس ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

واکنش‌ها در پیوند با اظهارات اخیر حلیم تنویر مشاور پیشین وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان رو به افزایش است.

آقای تنویر روز گذشته هنگام سخنرانی در شهر کلن آلمان از برخی اقوام خاص افغانستان نام گرفته و گفته است اگر به قدرت برسد برای حل مشکلات قومی دختران هزاره را به ازدواج پسران پشتون در می آورد.

این سخنان آقای تنویر واکنش‌ها را در صفحات اجتماعی نیز برانگیخته است و آن اظهارات توهین به یک قوم دانسته شده است.

در تازه‌ترین مورد معاون دوم رئیس جمهور در نشستی به مناسبت گرامی‌داشت از روز جهانی حقوق بشر در کابل هرچند از آقای تنویر نام نبرد اما گفت برخی از افرادی که خود را روشنفکر می‌دانند تعصبات قومی را در افغانستان دامن می‌زنند.

او گفت: "یک فردی که ادعای روشنفکری و نویسندگی و سیاست ورزی دارد و عمری را در دنیای غرب هم زندگی کرده و از انقلاب فرانسه و آزادی بیان هم سخن می‌گوید، اما برای مردم افغانستان چگونه نسخه نفرت می‌پیچد و کینه قومی و نژادی و تعصبات جاهلی را دامن می‌زند و بین اقوام باهم برادر افغانستان تفرقه ایجاد می‌کند و حتی طرح حذف فیزیکی چهره‌ها و حذف هویت‌ها را مطرح می کند؟"

در عین حال وحید عمر مشاور روابط استراتژیک رئیس جمهور افغانستان هم با اشاره به این گفته‌های آقای تنویر در صفحه فیسبوکش نوشته است که: "افغانستان یک اقلیت دارد. اقلیتی که به دلیل سودازدگی ناشی از انزوای فکری به خودبزرگ‌بینی مفرط و برتری‌جویی کاذب روی آورده اند."

آقای عمر در ادامه نوشته است: "انتشار دیدگاه‌های مالیخولیایی این دسته انسان‌ها کمک نمی‌کند. این اقلیت از هیچ قوم‌ و زبان و جغرافیای افغانستان نمایندگی نمی‌کنند. بگذارید این اقلیت در انزوا بمانند و همانجا بمیرند."

حلیم تنویر مشاور پیشین وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان روز گذشته هنگام سخنرانی در آلمان گفته است زمانی‌که به قدرت برسد به هدف اختلاط اقوام دختران قوم هزاره را به پسران پشتون می‌دهد.

وی همچنان گفته است که برای از بین بردن اختلافات قومی باید بزرگان قوم‌ها از بین برده شوند.

وی به گونۀ مشخص از محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی و عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور نام‌برده.

پیش از این امرالله صالح معاون نخست تیم انتخاباتی دولت ساز و رئیس پیشین امنیت ملی اظهارات مولوی حبیب‌الله حسام عضو تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله را افشا کرده بود که با واکنش‌های تندی مواجه گردید.

آقای صالح نوشته بود او بر "بینی" قوم هزاره تمسخر کرده اما آقای حسام گفت که با یکی از اعضای تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی شوخی کرده است.

با این حال در حدود دو سال پیش ثواب‌الدین مخکش یکی از کارمندان پیشین ادارۀ امور به برخورد تبعیض آمیز قومی متهم شد و از سوی رئیس جمهور غنی از وظیفه‌اش برکنار و قضیه‌اش به سارنوالی فرستاده شد.

در یک سند غیر رسمی منسوب به آقای مخکش آمده بود که چگونه در بخش‌های مختلف افراد از قوم پشتون جابجا شوند.

بعد از آن آقای مخکش از سوی محکمه به دوسال حبس تعلیقی محکوم به مجازات شد.

اما مخکش می‌گوید که اتهام‌ها بر او ثابت نشدند و پرونده‌اش بسته شد.

در عین حال کمیسیون حقوق بشر افغانستان با اشاره به اظهارات آقای تنویر می‌گوید که حکومت باید چنین افراد را تحت تعقیب عدلی قرار دهد تا در آینده کسی جرأت دامن زدن به موضوعات قومی و زبانی را نکند.


شکرالله مشکور عضو و سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مورد گفت: ​"کمیسیون حقوق بشر افغانستان هر آن ابراز نظری را که سبب ایجاد تنش میان اقوام می‌شود با الفاظ شدید تقبیح می‌کند؛ از حکومت می‌خواهیم تا همچو قضایا توسط قانون تعقیب شود اگر به چنین موضوعات توجه نشود در آینده تخم نفرت میان اقوام کشت خواهد شد."

روز گذشته شماری از اعضای ولسی جرگه افغانستان نیز اظهارات حلیم تنویر را تقبیح کردند و از حکومت خواستند تا از او در مورد این اظهاراتش به گونه رسمی وضاحت بخواهد.

اما آقای تنویر در صفحه فیسبوک خود از گفته‌هایش دفاع کرده و گفته که منظورش اختلاط تمام اقوام به خاطر وحدت ملی بوده است و معتقد است همه اقوام در این کشور برابر هستند.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/30317981.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading