بازتاب نیوز

مجلس سنا: حلیم تنویر «بازداشت و محاکمه» شود

١٩ قوس ١٣٩٨ آریانا خبر

رییس مجلس سنا خواستار بازداشت و به محاکمه کشانیدن حلیم تنویز، مشاور پیشین وزارت اطلاعات و فرهنگ و معاونت اول ریاست اجرایی کشور، از سوی حکومت شده است.

فضل هادی مسلمیار رییس مجلس سنای کشور می‌ورزد که توهین به اقوام کشور برای مردم پذیرفتنی نیست و باید جلو آن گرفته شود.

آقای مسلمیار در حالی خواستار بازداشت حلیم تنویر میشود که، آقای تنویر دو روز پیش در مراسمی که از سوی شماری از افغان‌ها در آلمان به مناسبت گرامی‌داشت از فعالیت‌های «محمد گل‌خان مومند» به اقوام دیگر توهین کرده است.

آقای تنویر در بخشی از سخنرانی اش در مورد «اختلاط اقوام» در افغانستان گفته است که اگر قدرت می‌داشت دختران «هزاره» را به ازدواج پسر پشتون در می‌آورد.

وی هم چنان گفته است: “برای یک دره (پنجشیر) و یا یک منطقه خورد نصاب تعلیمی را در سطح بلندش میبرند و تمام امکانات را برای شان می‌دهند، استیدیوم هم جور میکنند (می‌سازند) که در آنجا هیچ کس تا به حالا بازی نکرده است. ولی برای امتحان کانکور پوهنتون (دانشگاه) کابل شش نفر از پکتیا کامیاب میشود.”

این گفته های آقای تنویر با واکنش تندی از سوی شهروندان کشور مواجه شده است.  در همین حال شماری از اعضای مجلس سنا توهین به اقوام کشور را خیانت ملی می‌دانند و می‌گوید که آقای تنویر از طریق پولیس انترپول باید بازداشت شود.

فضل هادی مسلمیار رییس مجلس سنا میگوید: “حلیم تنویر چیز های که گفته که به اقوام توهین کرده است. از حکومت میخواهیم زمانی که به کابل می‌اید در میدان هوایی بازداشت و به نهادهای عدلی و قضایی سپرده شود تا بعد از این کسی جراات نکند به اقوام محترم افغانستان توهین کنند.”

در همین حال شماری از اعضای مجلس سنا تاکید می‌ورزند که حلیم تنویر با دامن زدن به تعصبات قومی خیانت ملی را مرتکب شده و حکومت نباید از کنار این قضیه به سادگی عبور کند.

محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا می‌افزاید: “هر از گاهی چنین افراد پیدا می شود که آله دست بیگانه ها است و برای دامن زدن به تعصب میان اقوام توظیف شده اند و این کار برای ما قابل قبول نیست.”

قیس وکیلی عضو مجلس سنا میگوید: “این آدم خیانت ملی را مرتکب شده و اظهارات غیر مسوولانه وی قابل بخشش و معذرت خواهی نیست و حکومت این قضیه را جدی پیگیری نماید.”

با این حال اعضای مجلس سنا تاکید می ورزند که اکنون مردم افغانستان به فرهنگ هم پذیری رسیده اند و دشمنان کشور با هر گونه دسیسه‌ها برای دامن زدن به تعصبات قومی هیچ گاهی به هدف های شان نخواهند رسید.

لینک اصلی: https://ariananews.af/مجلس-سنا-حلیم-تنویر-بازداشت-و-محاکمه/?lang=fa

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آریانا خبر

آخرین خبر ها:

Loading