بازتاب نیوز

ادامه مذاکرات صلح؛ «آتش بس فراگیر» و «گفتگوهای میان افغانی» مضوعات اصلی

١٩ قوس ١٣٩٨ آریانا خبر

نمایندگان امریکا و طالبان در قطر در چهارمین روز گفتگوهای شان بر سر «آتش بس فراگیر» و «گفتگوهای میان افغانی» رایزنی کردند.  

منابع آگاه از این گفتگوها می‌گویند که امریکا خواهان آتش بس فراگیر و آغاز گفتگوهای مستقیم طالبان با حکومت، پیش از امضای توافق نامه شده است؛ اما طالبان این موارد را مشروط به امضای توافق با امریکا می‌دانند.

جلال الدین شینواری دادستان کل در رژیم طالبان میگوید: “بدون شک، امریکا دو مورد تازه را شامل ساخته است، و آن اینکه آتش‌بس عمومی برقرار شود و طالبان با حکومت منحیث دولت وارد گفتگو شوند. اما طالبان این موارد مشروط به توافق با امریکا میداند.”

در همین حال حکومت افغانستان هم می‌پذیرد که در این دور گفتگوها، موارد تازه ای اضافه شده است. سرپرست وزارت خارجه در گفتگو با یک شبکه ترکی این موارد را آتش بس دوامدار و چگونگی وضاحت در رابطه طالبان با کشورها می‌داند.

ادریس زمان سرپرست وزارت خارجه میگوید: “ما از آغاز گفتگوها خوش استیم، در این دور گفتگوها دو گزینه اضافه شده است. آتش بس دوامدار و وضاحت در رابطه طالبان با کشورها و گروه ها که باید در نظر گرفته شود. ما این گفتگوهای امریکا و طالبان در دوحه را نظارت میکنیم و امیدواریم که یکی از نتایج آن آغاز گفتگوهای میان افغانی باشد.

در همین حال لیندزی گراهام سناتور امریکایی، با انتقاد از گفتگوهای دوحه می‌گوید که امریکا به جای امتیازدهی به طالبان با پاکستان وارد گفتگو شود. کشوری که به باور این سناتور در آن طالبان و دیگر گروه ها پناهگاه امن دارند.

لیندزی گراهام سناتور امریکایی میگوید: “این کار امریکا اشتباه است. بجای امتیاز دهی بیشتر به طالبان باید با پاکستان گفتگو شود. اگر پاکستان پناه گاهای امن هراس افگنان را در خاکش نابود می کرد، جنگ افغانستان در چند هفته خاتمه می یافت.”

پیشتر مقام‌های پاکستانی گفته بود که در از سرگیری گفتگوهای صلح میان امریکا و طالبان همکاری لازم کرده اند.

از سوی هم طالبان گفته اند که قرار است تا حدود دو هفته دیگر توافق نامه صلح میان این گروه و امریکا در یک مراسم ویژه با حضور نمایندگان ۲۵ کشور و سازمان جهانی به امضا برسد و زمینه خروج نیروهای خارجی و گفتگوهای میان افغانی مهیا شود.

لینک اصلی: https://ariananews.af/ادامه-مذاکرات-صلح؛-آتش-بس-فراگیر-و-گ/?lang=fa

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آریانا خبر

آخرین خبر ها:

Loading