بازتاب نیوز

واشنگتن پوست: بیشتر از۱۵۷ هزار تن در جنگ افغانستان کشته شده‌اند

٢٠ قوس ١٣٩٨ طلوع نیوز

یافته‌های روزنامۀ واشنگتن پوست نشان میدهند که در جنگ کنونی افغانستان، بیشتر از ۱۵۰،۰۰۰ هزار تن، کشته شده‌اند. 

بربنیاد این یافته‌ها، در هژده سال گذشته، چهل‌وسه هزار غیرنظامی، و بیشتر از شصت‌وچهار هزار نظامی افغان، بیشتر از چهل هزار طالب و جنگجوی دیگر و نیز بیشتر از هفت هزار خارجی در افغانستان کشته شده‌اند.

از سوی دیگر، واشگتن پست سندهایی را پخش کرده است که نشان میدهند مقام‌های بلند پایه امریکایی از جنگ هژده ساله افغانستان اطلاعات گمراه کننده داده اند.

بر بنیاد این سندها، مقام‌های امریکایی سندهایی را که نشان میدادند، جنگ افغانستان غیرقابل برد بود پنهان کرده‌اند و با گفته‌های خوشبینانه مردم را گمراه ساخته‌اند.   

یافته‌های  روزنامۀ واشنگتن پوست همچنان نشان میدهند که  تلفات جنگ هژده ساله افغانستان بیش ۱۵۷ هزار تن بوده است.  

بر بنیاد این پژوهش، از سال ۲۰۰۱ُ  به این سو، ۴۳۰۷۴ غیرنظامی،۶۴۱۲۴ نیروی افغان،   ۴۲۱۰۰ جنگجویان مخالف، ۳۸۱۴ پیمان کاران امریکا،۲۳۰۰نیروی امریکایی و۱۱۴۵  نیروهای ناتو و ایتلاف در افغانستان کشته شده اند.

فدا محمد الفت صالح، عضو مجلس نمایندگان افغانستان در این باره گفت:«امیدواری‌ها نسبت به نتیجه گرفتن و نسبت به مقدار مصارفی که در افغانستان شده قطعن مردم افغانستان و من مطمین هستم که مردم امریکا هم از این راضی نیستند.»

این روزنامه همچنان سندهای محرم  حکومت ایالات متحده را پخش کرده است که نشان می‌دهند مقام‌های  بلند پایۀ امریکایی در باره جنگ هژده  ساله در افغانستان مردم را با اظهارات  بیش از حد خوشبینانه، گمراه کرده اند.

این مدرک ها وابسته به گفتگو با چهار صد تن ازنظامیان بلند پایه ومقام‌های دیگر امریکایی استند .

عتیق الله امرخیل نظامی پیشین در این رابطه گفت:«این درحقیقت سبب شسکت آن کشور می شود بخاطر این که مغز متفکر قومندان نیست که این جا نشسته است بلکه مغز متفکر در خود وزارت دفاع است  که وضعیت را درست تحلیل و تجزیه می کند روی آن پلان می سنجد.»

در همین حال نیویارک تایمز نوشته است که هزینه جنگ افغانستان بیش ازدوتریلیون دالر بوده است .

ازمیان دو تریلیون دالر مصارف امریکا درجنگ افغانستان، یک اعشاریه پنج تریلیون درجنگ ، هشتادو هفت میلیاردبرای آموزش ارتش وپولیس افغانستان، بیست وچهار میلیارد برای توسعه اقتصادی ، ده میلیارد برای مبارزه با مواد مخدر و پنج صد میلیارد قرضه‌های مربود به افغانستان را دربرمی گیرد.

محمد عاصم عاصم والی پیشین ولایت پروان در این باره گفت:« روی یک سری پلان‌ها و برنامه‌های دقیق حساب شده و ستراتیژی که استوار بر واقیعت‌ها می بود این مصارف صورت می گرفت ما می توانستیم نتایج به مراتب بهتر به دست بیاوریم و سقف این مصارف هم شاید به مراتب پایین تر می بود.»

ازسوی دیگر یافته‌های دانشگاه براون نشان می دهند که درجنگ افغانستان ۴۲۴ فعال حقوق بشری و مدد رسان و ۶۷  خبرنگار کارمند رسانه نیز جان باخته اند.

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/afghanistan/واشنگتن-پوست-بیشتر-از۱۵۷-هزار-تن-در-جنگ-افغانستان-کشته-شده‌اند

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading