بازتاب نیوز

افغانستان در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی: از خاک ما علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد

١٣ جدي ١٣٩٨ بی بی سی

اشرف غنی نگران افزایش خشونت در منطقه است

ریاست جمهوری افغانستان در بیانیه‌ای در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در حمله آمریکا، از "احتمال افزایش خشونت در منطقه" ابراز نگرانی کرده است.

در این بیانیه که اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در توییتر خود منتشر کرده از ایران به عنوان "همسایه بزرگ... با مشترکات زبانی، دینی، تاریخی و فرهنگی گسترده" و از آمریکا با عنوان "شریک ستراتیژیک و بنیادین افغانستان" یاد شده و از هر دو طرف خواسته شده که از افزایش تنش‌ها جلوگیری کنند.

دولت افغانستان اطمینان داده که خاک این کشور "در هیچ حالت علیه هیچ کشور خارجی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد."

آقای غنی همچنین از مکالمه تلفنی که در این مورد با مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا داشته سخن گفته و نوشته است که در این صحبت بر عدم استفاده از خاک افغانستان علیه کشور ثالث تاکید شده است.

وزیر خارجه آمریکا نیز در توییتر درباره این مکالمه نوشت: "با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در مورد تصمیم دونالد ترامپ برای کشتن قاسم سلیمانی جهت حفاظت از آمریکایی‌هایی که زندگی شان در خطر بود، صحبت کردم. اقدامات رژیم ایران، منشا بی‌ثباتی در سراسر منطقه است. آمریکا از مردم و منافع خود محافظت می‌کند."

واکنش‌ها به کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در افغانستان متفاوت بوده است.

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی این واقعه را مایه تاسف خوانده و به مقام‌های ایرانی و خانواده آقای سلیمانی تسلیت گفته است.

در پیام منتشر شده از سوی آقای عبدالله به همکاری‌هایی که ایران و آمریکا با افغانستان داشته‌اند اشاره شده و هردو کشور دوستان کابل توصیف شده است.

حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز همنوا با آقای عبدالله پیامی منتشر کرده که در آن "شهادت سردار قاسم سلیمانی" مایه اندوه و تأثر عمیق خوانده شده است.

محمد حنیف اتمر مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان نیز به خاطر کشته شدن قاسم سلیمانی به ابراز همدردی و تسلیت گویی پرداخته است.

اما شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی از مرگ آقای سلیمانی ابراز خشنودی کرده‌اند.

لینک اصلی: https://www.bbc.com/persian/afghanistan-50973373

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading