بازتاب نیوز

وزارت خارجه افغانستان، سفر سال گذشته اسماعیل قاآنی به افغانستان را بررسی می‌کند

١٨ جدي ١٣٩٨ رادیو بین المللی فرانسه

پس از معرفی شدن اسماعیل قاآنی به عنوان فرمانده جدید نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، عکسی از او که با طاهر زهیر، والی بامیان افغانستان در سال گذشته دیدار داشته در شبکه‌های مجازی نشر شد.

در ماه سرطان سال ۱۳۹۷، در مورد این نشست در صفحه رسمی مقام ولایت بامیان هرچند نامی از قاآنی برده نشده، اما نوشته شده، فردی که با والی بامیان دیدار کرده، آقای اسماعیلی، معاون سفیر ایران در کابل بوده است.

ادریس زمان، سرپرست وزارت خارجه افغانستان، روز گذشته در نشست خبری گفت که آقای قاآنی هیچ‌گاهی معاون سفیر ایران در کابل نبوده و تاکید کرد که وزارت خارجه این سفر را بررسی می‌کند که به چه هدف، چه زمانی و چطور انجام شده است.

در کنار این، عکس دیگری نیز از دیدار هیئت ایرانی شامل اسماعیل قاآنی نشر شده است که احتمالا در عین زمان با حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان دیدار کرده است.

طاهر زهیر، والی بامیان در گفتگو با رادیو بین‌المللی فرانسه گفت که همانند تمامی سفرهای مقامات، این سفر نیز سال گذشته از مرکز هماهنگی شده بود و هدف آن، بازدید از کار ساخت بیمارستانی بود که از سوی دولت ایران در ولایت بامیان ساخته می‌شود.
والی بامیان هم‌چنین می‌گوید که شخص مورد نظر، خود را معاون سفیر ایران معرفی کرده بود و دستکم، دیدارشان برای ده دقیقه ادامه داشت.

دست‌به دست شدن این عکس پس از تقرر اسماعیل قاآنی به عنوان فرمانده نیروی قدس، پرسش‌هایی مبنی به نفوذ نیروهای قدس در افغانستان را به همراه شده است، چنانچه هارون نجفی‌زاده، خبرنگار ایران انترنشنال ادعا کرده که "سر نیروهای قدس در بامیان، دم‌اش در یمن و تنش در خیابان‌های تهران است."

طاهر زهیر، والی بامیان درواکنش به این ادعا نفوذ نیروهای قدس و هر گروه دیگری را در بامیان رد می‌کند و از نهادهای عدلی و قضایی می‌خواهد تا این اتهام خبرنگار ایران انترنشنال را بررسی کنند.

آقای زهیر همچنین تاکید می‌کند که بامیان یکی از ولایت‌های امن افغانستان است که همه ساله شهروندان خارجی و دیپلومات‌های زیادی که سفرشان از طریق کابل هماهنگی می‌شود، از آن بازدید می‌کنند.

لینک اصلی: http://fa.rfi.fr/وزارت-خارجه-افغانستان-سفر-سال-گذشته-اسماعیل-قاآنی-به-افغانستان-را-بررسی-می‌کند-20200108/افغانستان

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو بین المللی فرانسه

آخرین خبر ها:

Loading