بازتاب نیوز

رایزنی وزرای خارجه هند و ازبکستان در مورد وضعیت افغانستان

٢٥ جدي ١٣٩٨ خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «عبدالعزیز کامل‌اف» وزیر امور خارجه ازبکستان در دیدار با همتای هند خود در حاشیه نشست گفتگوهای منطقه در دهلی نو دیدار و در مورد تحولات افغانستان گفتگو کرد.

به نوشته اکی پرس، گسترش روابط دوجانبه و همکاری اقتصادی از جمله محورهای اصلی این دیدار بود. 

در ادامه این دیدار وزاری خارجه هند و ازبکستان ثبات در افغانستان را زمینه‌ساز گسترش همکاری‌های منطقه ای در آسیای مرکزی عنوان کردند.

وزرای امور خارجه همچنین برنامه ها و مراسم سال 2020 میلادی را در سطوح عالی و دیگر بررسی کردند. تاکید شد که ازبکستان و هند گسترش همکاری های متقابل در زمینه اقتصادی را در اولویت سیاست قرار می دهند.

در این دیدار همچنین چشم انداز تحکیم روابط فرهنگی و انسانی پیش از هر چیز در زمینه های آموزشی و علمی بررسی شد.

مبادلات بازرگانی 2 کشور در 11 ماه سال 2018 میلادی در سطح 255 میلیون و 800 هزار دلار قرار گرفته است.

امروز در ازبکستان 161 شرکت مشترک با سرمایه سرمایه گذاران هندی از جمله 22 شرکت با صد درصد سرمایه سرمایه‌گذاران هندی در زمینه‌های تولیدی، فروش مواد دارویی و سرمایه گذاری فعالیت می‌کنند.

علاوه بر این 18 سازمان و شرکت هندی در ازبکستان به ثبت رسیده است.

نشست گفتگوهای منطقه با حضور مشاور شورای امنیت ملی افغانستان در هند در حال برگزاری بود و مقامات شرکت کننده در مورد راههای تامین ثبات در افغانستان رایزنی خواهند کرد. 

ازبکستان تلاش دارد با انجام طرح‌های بزرگ اقتصادی از جمله«تاپی» و «کاسا 1000» و ادغام اقتصادی منطقه‌ای صلح و ثبات در افغانستان را از طریق اقدام دسته جمعی فراهم کند. 

لینک اصلی: https://af.farsnews.com/world/news/13981025000191

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری فارس

آخرین خبر ها:

Loading