بازتاب نیوز

اعلام آمادگی ترکمنستان برای میزبانی از گفت‌وگوهای صلح افغانستان

٢٥ جدي ١٣٩٨ روزنامه صبح کابل

رییس‌جمهور ترکمنستان، تأکید کرده است که کشورش، آماده‌ی میزبانی از گفت‌وگوهای صلح افغانستان است.قربان‌قلی بردی محمدوف، در انجمن بین‌المللی عشق‌آباد، گفته است که صلح و تأمین امنیت پایدار در افغانستان، برای ثبات منطقه یک نیاز مهم و ضروری است.
او با بیان این که استفاده از فشارهای نظامی برای تأمین صلح و ثبات در افغانستان و منطقه، ناکام بوده است، گفته که تنها راه برای پایان دادن جنگ در افغانستان، ادامه‌ی گفت‌وگوهای صلح است.
این در حالی است که از حدود یک هفته به این طرف، زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان و نمایندگان طالبان، در قطر مذاکرات و دیدار‌های غیررسمی دارند.
دور دهم گفت‌وگوهای صلح میان ایالات متحده‌ی امریکا و طالبان، حدود یک ماه پیش آغاز شد و پس از یک هفته، به‌گونه‌ی موقت توقف یافت. گفته می‌شد که دو طرف، برای مشوره‌ی بیشتر با رهبری شان، گفت‌وگوهای صلح را متوقف کرده‌ اند.
آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها، از مواردی است که گفته می‌شود در این دور گفت‌وگوها میان امریکا و طالبان، در مورد آن تصمیم گرفته خواهد شد.
پیش از این، سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، گفته بود که آتش‌بس با دولت افغانستان، زمانی برقرار می‌شود که گفت‌وگوهای بین‌الافغانی برگزار و توافقی نیز به دست آید. او افزوده بود که تا آن زمان، آتش‌بس تنها با امریکا برقرار خواهد شد.

لینک اصلی: https://subhekabul.com/خبرها/peace-afghanistan-turkmenistan/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه صبح کابل

آخرین خبر ها:

Loading