بازتاب نیوز

ذبح حیوانات در معابر عمومی تهدیدی برای صحت عمومی

٢٥ جدي ١٣٩٨ صدای افغان - آوا

ذبح حیوانات در معابر عمومی تهدیدی برای صحت عمومی
عدم نظارت و نبود کشتارگاه های معیاری برای ذبح حیوانات در شهر کابل باعث شده قصابان، حیوانات را در محلات عام بدون در نظر داشت اصول صحی ذبح کنند.
 
خبرگزاری صدای افغان(آوا) - کابل: ذبح حیوانات در جاده ها و پیاده روهای شهر کابل باعث نگرانی شماری از مردم شده است.
 
شهروندان کابل می‌گویند که ذبح حیوانات در محلات عامه و عدم رعایت اصول صحی افزایش یافته و از سوی هم هیچ نظارتی از سوی مسئولان ذیربط در این زمینه وجود ندارد.
 
غلام رضا سلطانی باشنده شهرکابل به خبرنگار آوا گفت: ذبح حیوانات از سوی قصابان در محلات عام باعث امراض گوناگون و آلودگی محیط زیست شده است.
 
او علاوه کرد که هیچ نوع نظارت از سوی حکومت برای جلوگیری از ذبح حیوانات در محلات عامه وجود ندارد، به همین اساس قصابان خود سرانه دست به ذبح حیوانات میزنند.
 
نبود کشتارگاه هاى قابل دسترس به همه، سبب شده است که اکثر قصابان مواشی را در محلات عام و يا منازل شان ذبح کنند، مواد اضافی پس از کشتار را در زباله دانی های درون شهری و محله های مزدحم بیندازند.
 
اما قصابان شهرکابل می‌گویند که بخاطر دور بودن مسلخ/ کشتارگاه شماری از قصاب ها در خانه خود حیوانات را ذبح می‌کنند، مواد اضافۀ آن را در پلاستیک جمع آوری کرده در جای مخصوص می برند.
 
شیراحمد یکی تن از قصابان ناحیه سیزدهم شهر کابل به خبرنگار آوا گفت: قصاب ها در وقت ذبح کردن حیوانات تمام موارد صحی را رعایت می‌کنند.
 
درهمین حال داکتر ابراهیم شریف مشاور وزارت صحت عامه به خبرنگار آوا گفت: ریاست پیش گیری از محیط زیست این وزارت برای جلوگیری از ذبح حیوانات مریض همواره قصابی های شهرکابل را تحت کنترل دارد.
 
او علاوه کرد که باید تمام حیوانات در مسلخ ذبح شود بعداٌ به فروشگاه آورده شود. اما متاسفانه نظارت از سوی شهرداری کابل صورت نمی گیرد و به همین دلیل قصابان شهر کابل حیوانات را به محلات عام ذبح می نمایند.
 
شریف با بیان اینکه شهرداری و دیگر نهادهای دخیل در این موضوع اقدامات جدی را انجام بدهند خاطرنشان ساخت  که وزارت صحت عامه برای جلوگیری از ذبح حیوانات مریض تلاش های خود کرده و می کند.
 
با این حال نرگس مومند سخنگوی شهرداری کابل در این مورد حاضر به گفتگو با خبرنگار آوا نشد.
 
او گفته است که چگونگی ذبح حیوانات مربوط به ریاست محیط زیست می‌شود و شهرداری کابل در این مور کار ندارد.
 
این در حالیست که در غرب شهر کابل یک مسلخ / کشتارگاه هم وجود ندارد.
 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/200746/ذبح-حیوانات-معابر-عمومی-تهدیدی-صحت

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading