بازتاب نیوز

دیده‌بان حقوق بشر: آمریکا طی سال 2019 بیش از طالبان غیرنظامیان افغان را هدف قرار داده است

٢٥ جدي ١٣٩٨ خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، دیده‌بان حقوق بشر سازمان ملل در گزارش جدید خود اعلام کرد برای اولین بار غیرنظامیانی که در حملات هوایی آمریکا کشته شدند، بیشتر از آمار افرادی است که از سوی طالبان یا سایر گروه‌های تروریستی در این کشور جان باختند.

براساس این گزارش، صدها شهروند غیرنظامی نیز طی سال گذشته در حملات طالبان جان باختند.

«پاتریشا گاسمن» رئیس حقوق بشر آسیای سازمان ملل در این باره گفت: با تشدید جنگ در افغانستان طرفین این درگیری توجه کمتری به قوانین جنگ داشته و این عامل مهمی در افزایش صدمه به غیرنظامیان بوده است. 

در گزارش 652 صفحه‌ای دیده حقوق بشر وضعیت حقوق بشر بیش از صد کشور طی سال گذشته میلادی مورد بررسی قرار گرفته است. 

دیده حقوق بشر تاکید کرد: در سرتاسر 2019 فعالان حقوق مدنی از تمام احزاب و سیاسیون افغانستان برای مذاکره با طالبان دعوت کرده و همچنین بروی دستاوردهای گذشته بخصوص حقوق زن اصرار داشتند.

براساس این گزارش، همچنین نیروهای ویژه ارتش افغانستان که تحت آموزش و کنترل سازمان سیا آمریکا هستند، 12 عملیات شبانه را انجام داده که تنها در یک حادثه 11 مرد یک خانواده را قتل عام کردند. 

در بخشی دیگری از این گزارش به حملات طالبان اشاره شده و آمده است: طالبان نیز طی سال گذشته مرتکب اعدام، شکنجه و بدرفتاری با زندانیان بوده و حملات این گروه جان تعداد زیادی از غیرنظامیان را گرفته است. 

به نوشته حقوق بشر، دولت افغانستان پیشرفت اندکی در کاهش خشونت در زندان های این کشور داشته اما در نتوانسته نیروهای امنیتی این کشور را مسئول پذیر کند. 

لینک اصلی: https://af.farsnews.com/world/news/13981025000391

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری فارس

آخرین خبر ها:

Loading