بازتاب نیوز

ترکمنستان: فشار نظامی برای تامین صلح در افغانستان نتیجه‌ای نداشته است

٢٥ جدي ١٣٩٨ خبرگزاری تسنیم

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «قربان قلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان بار دیگر اظهارداشت که کشورش برای میزبانی از روند گفت‌وگوهای صلح دولت افغانستان با طالبان آمادگی دارد.

وی در انجمن بین‌المللی عشق‌آباد گفت که صلح و تامین امنیت پایدار در افغانستان برای ثبات منطقه بسیار مهم است.

محمداف تصریح کرد که استفاده از فشارهای نظامی برای تامین صلح وثبات در افغانستان و منطقه همواره ناکام بوده است بنابراین تنها راه برای پایان جنگ این کشور، ادامه یافتن گفت‌وگوهای صلح است.

ترکمنستان از زمان حامد کرزی بارها میزبانی از گفت‌وگوهای صلح افغانستان را به مقامات کابل داده است.

ترکمنستان آمادگی خود را برای میزبانی گفت‌وگوهای صلح افغانستان اعلام کردنقش ترکمنستان در صلح افغانستان، کابل در جستجوی کشوری که روابط خوبی با طالبان دارددرخواست کمک مقامات ترکمنستان از طالبان برای تامین امنیت پروژه‌های مشترک با افغانستان

خط لوله گاز «تاپی» یکی از طرح‌های بزرگ اقتصادی در منطقه است که گاز ترکمنستان را از مسیر افغانستان و پاکستان به هند منتقل می‌کند.

گفته می‌شود که طالبان نیز در تمامی گفت‌وگوهای مربوط به طرح انتقال گاز تاپی حضور داشتند و امضای قرارداد این طرح نیز با مشورت این گروه در گذشته انجام شده است.

ترکمنستان تنها کشور در آسیای مرکزی بود که در زمان حکومت طالبان در افغانستان در اواخر دهه 1990 میلادی با این گروه روابط دوستانه داشت.

انتهای پیام/.

لینک اصلی: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/10/25/2182570/ترکمنستان-فشار-نظامی-برای-تامین-صلح-در-افغانستان-نتیجه-ای-نداشته-است

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری تسنیم

آخرین خبر ها:

Loading