بازتاب نیوز

اعتراض باشنده‌گان غور؛ در نظرنگرفتن هیچ پروژۀ ملی در سند بودجه

٢٥ جدي ١٣٩٨ سلام وطندار

ده‌ها تن از باشنده‌گان، فعالان مدنی و اعضای شورای ولایتی غور به علت نامتوازن‌بودن سند بودجۀ سال مالی آینده و در نظرنگرفتن هیچ پروژۀ ملی برای این ولایت در بودجه، اعتراض کرده‌اند.

آنان امروز (چهارشنبه، 25 جدی/دی) با ریختن بر جاده‌های شهر فیروزکوه مرکز این ولایت، حکومت را به داشتن تعصب در برابر مردم غور متهم می‌کنند و می‌گویند که سران حکومت بارها به غور آمده‌اند و وعده سپرده‌اند که این ولایت را از زندان جغرافیایی بیرون خواهند کرد، اما تاکنون هیچ‌کار بنیادی انجام نداده‌اند.

آنان از حکومت می‌خواهند که بودجه‌یی را در سند بودجۀ سال مالی 1399 خورشیدی برای ساخت شاهراه مرکزی کابل-هرات که از مرکز این ولایت می‌گذرد و هم‌چنان بند برق پوزلیچ در نظر بگیرد.

معترضان هشدار می‌دهند در صورتی که به خواست‌های‌شان توجه نشود، دست به نافرمانی‌های مدنی خواهند زد.

محمدحسن حکیمی، معترض در غور می‌گوید: «وعدۀ رئیس جمهور این بود که ما قفل مناطق مرکزی را مشکنانیم و محرومیت مناطق مرکزی را از بین می‌بریم ولی تا هنوز عملی نشده.»

محمدگل پویا، یکی دیگر از معترضان می‌گوید: «ما بار دیگر به سران حکومت و وزارت مالیه هشدار می‌دهیم که اگر بودجۀ سرک اسفالت که غور را به کابل وصل می‌کند و غور را به هرات وصل می‌کند، درج سند بودجۀ ملی نشود دست به نافرمانی مدنی خواهیم زد.»

اعضای شورای ولایتی غور نیز مسئولان حکومت مرکزی را در بخش عملی‌نشدن پروژه‌های توسعه‌یی در این ولایت به بی‌توجهی متهم می‌کنند.

عبدالحمید ناطقی، عضو شورای ولایتی غور می‌گوید، در صورتی‌که به این خواست‌های‌شان توجه نشود در هماهنگی با مردم به اعتراضات‌شان ادامه خواهند داد.

مسئولان ادارۀ محلی غور می‌گویند که تمام پروژه‌های اساسی، زیربنایی و خواست‌های مهم مردم در بارۀ ساخت 100 کیلومتر شاهراه مرکزی و ساخت بند برق پوزلیچ را برای گنجانیدن در سند مالی سال آینده در آغاز سال به مرکز فرستاده‌اند.

اما عبادالله درمان، معاون سخنگوی وزارت مالیه ادعای نامتوازن‌بودن سند بودجه را رد می‌کند و می‌گوید که سند بودجۀ سال آینده بر بنیاد برنامه‌های وزارت‌‌های مربوط تهیه شده است.

به گفتۀ او، در سند بودجه بیشتر به پروژه‌ها در ولایت‌های کمتر توسعه‌یافته اولویت داده شده است.

اعضای مجلس نماینده‌گان نیز بودجۀ سال مالی 1399 خورشیدی را غیرعادلانه می‌خوانند.

میررحمان رحمانی، رئیس مجلس نماینده‌گان می‌گوید، کمیسیون مالی و بودجۀ مجلس تا روز دوشنبۀ هفتۀ آینده با وزارت مالیه روی بودجه صحبت می‌کند و روز دوشنبه سند بودجه در نشست عمومی به رأی گذاشته خواهد شد.

مجموع بودجۀ سال 1399 خورشیدی 428 میلیارد و 380 میلیون افغانی‌ست. از این میان 289 میلیارد آن به بودجۀ عادی و حدود 139 میلیارد دیگر آن به بودجۀ توسعه‌یی اختصاص داده شده است.

در این زمینه:

انتقاد وزارت مالیه از تأخیر در تصویب سند بودجه از سوی مجلس نماینده‌گان

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=52515

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading