بازتاب نیوز

دیده‌بان جهانی حقوق بشر: میزان تلفات غیرنظامیان در افغانستان در سال ۲۰۱۹ تکان‌دهنده است

٢٥ جدي ١٣٩٨ خبر تلویزیون یک

دیدبان جهانی حقوق بشر میزان تلفات غیرنظامی‌ها در سال ۲۰۱۹ در افغانستان را تکان‌دهنده خوانده و گفته است که زیر پا گذاشتن قوانین جنگی در نبردهای خونین افغانستان از سوی طرف‌های درگیر ادامه داشته است.

براساس گزارش دیده‌بان جهانی حقوق بشر، در ۱۹ سال جنگ طالبان و نظامی‌های افغان، این نخستین بار است که در شش ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی تلفات ناشی از عملیات‌های هوایی نظامی‌های افغان و امریکایی بیشتر از حمله‌های طالبان، جان غیرنظامی‌ها را گرفته است.

کشتار خودسرانه، ناپدید کردن افراد و هدف دادن غیرنظامی‌ها مهم‌ترین موضوعاتی است که دیدبان حقوق بشر می‌گوید؛ نیروهای افغان تحت حمایت امریکا در افغانستان انجام می‌داده اند.

به باور این نهاد جهانی، طرف‌های درگیر در افغانستان قوانین جنگ را در نظر نگرفته اند و مرتکب جنایت‌های جنگی شده اند.

شکرالله مشکور، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز از میزان تلفات غیرنظامیان در افغانستان به شدت ابراز نگرانی کرده و خواهان رعایت قوانین جنگی در میدان‌های نبرد است.

اما فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی، تلفات غیرنظامیان در میدان‌های نبرد را به طالبان نسبت می‌دهد و می‌گوید که طالبان مسوول بیشتر تلفات غیرنظامی‌ها استند.

بر اساس آمارها تنها در شش ماه نخست سال ۲۰۱۹ نزدیک به چهار هزار غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شده اند که در این میان کودکان و زنان نیز شامل استند.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/40913-2020-01-15-10-01-36

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading