بازتاب نیوز

طالبان درباره صلح جدی نیستند و روند صلح در اختیار آنها نیست

٢٥ جدي ١٣٩٨ صدای افغان - آوا

طالبان درباره صلح جدی نیستند و روند صلح در اختیار آنها نیست

او در این باره افزود: «خشونت و تروریسم در افغانستان طرفدار ندارد؛ ولی صلح و آرامش دارد. آتش‌بس تسریع‌کننده صلح پایدار است زیرا مردم افغانستان با جدیت خواهان آن هستند و این امر به مردم و دولت افغانستان ثابت خواهد کرد که دشمنان ما نه تنها در مورد صلح جدی نیستند بلکه این موضوع نیز در کنترل آن‌ها [نیست] که مسئولیت خویش در یک معامله آینده را تأمین نمایند.»

مشاور امنیت ملی رییس‌‌جمهور غنی، هم‌چنان هشدار داد که حکومت افغانستان در مبارزه با هراس‌افگنی نیز ارادۀ جدی دارد: «اجازه دهید یک چیز را واضح سازم به همان میزان که ما دارای یک قلب کلان برای صلح می‌باشیم، ارادۀ جدی را در برابر خشونت نیز داریم. هیچ پیروزی برای خشونت و تروریزم وجود ندارد. ملت افغانستان با قاطعیت در برابر آن ایستادگی می‌کند.»

آقای محب، در بخش دیگر از سخنانش بر هم‌کاری کشورهای منطقه برای کاهش خشونت‌ها و تأمین صلح در افغانستان تأکید کرد: «در این زمان دشوار برای جامعه جهانی، افغانستان فرصت کمیاب برای اقدام مشترک پیش آمده است. تلاش ملی ما برای صلح برای منطقه و جهان سودمند است. ما به عنوان دولت در خط مقدم جنگ با تروریسم، موفقیت ما یک خیر فلاح مشترک جهانی را به وجود می‌آورد. این یک نقطه شروع همکاری و هم یک بستر مشترک برای اتحاد است.»

حمدالله محب، تأکید کرد که نیروهای امنیتی افغانستان در چند ماه گذشته دست‌آوردهای چشم‌گیری در مبارزه با هراس‌افگنی به ویژه در مبارزه با داعش داشته‌اند: «مردم و دولت افغانستان برای شرکت و دخیل‌شدن در مذاکرات صلح آماده هستند. اما اگر آن‌ها از پاسخ دادن به این فراخوان امتناع می‌ورزید، آماده مواجه به نیروی عمومی ملت افغانستان باشند.»

محب، از هند به‌عنوان یکی از هم‌کاران کلیدی افغانستان یاد کرد و کمک‌های این کشور را در بخش آموزش سربازان و دانشجویان افغان حیاتی خواند.
مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور افغانستان، هم‌چنان بر کاهش تنش‌ها میان امریکا و ایران تأکید کرد: «حوادث هفته‌های اخیر از جامعه جهانی میطلبد که اصول تنش‌زدایی، حل مسالمت آمیز منازعه، همسایه‌گی و دولت‌داری مسؤول را به رسمیت شناخته و به آن متعهد باشند. ما می‌توانیم از طریق رعایت اصول تعیین شده از بی‌نظمی کنونی با قوت بیشتر رها یابیم.» 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/200770/طالبان-درباره-صلح-جدی-نیستند-روند-اختیار-نیست

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading