بازتاب نیوز

دولت افغانستان: صلح بدون آتش‌بس و مذاکرات بین‌الافغانی امکانپذیر نیست

٢٥ جدي ١٣٩٨ خبرگزاری تسنیم

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «سرور دانش» معاون دوم رئیس جمهور افغانستان در یک کنفرانس خبری گفت: اعتمادسازی برای صلح و اظهار نیت صادقانه طرف مقابل برای صلح یک ضرورت اساسی است.

وی افزود: آغاز مذاکرات بین‌الافغانی به مالکیت افغان‌ها با محوریت دولت افغانستان و نیز اعلام آتش‌بس عمومی و سراسری، سه ضرورت جدی برای اعتمادسازی و سه نقطه بزرگ و کلیدی برای موفقیت پروسه صلح است.

براساس بیانیه منتشر شده توسط دفتر رسانه‌ای دانش، معاون دوم رئیس جمهور افغانستان تاکید می‌کند که بدون این سه اصل نه اعتمادی به وجود می آید و نه برای یک صلح پایدار می‌توان امیدی داشت.

«حمدالله محب» مشاور امنیت ملی افغانستان نیز امروز در نشست امنیتی «رایزینا» تصریح کرد که آتش‌بس تسریع کننده صلح پایدار است اما طالبان در رابطه با صلح جدی نیستند.

این در حالی است که باوجود تاکید دولت افغانستان برای درج آتش‌بس به عنوان بخشی از توافق آمریکا با طالبان، «سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته که در این توافقنامه هیچ چیز جدید وارد نشده است.

دفتر سیاسی طالبان: در توافقنامه با آمریکا هیچ چیز جدیدی وارد نشده استواکنش افغانستان به درخواست آمریکا از طالبان: تنها آتش‌بس پذیرفتنی استاوبرایان: ترامپ در صورت عدم توافق با طالبان نیز نیروها در افغانستان را کاهش می‌دهد

گفتنی است که آمریکا و طالبان پس از 10 دور گفت‌وگو بر روی 4 محور موافقت کردند؛  این محورها شامل خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، کاهش خشونت‌ها، عدم استفاده از خاک افغانستان علیه دیگر کشورها و نیز آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی است.

انتهای پیام/.

لینک اصلی: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/10/25/2182684/دولت-افغانستان-صلح-بدون-آتش-بس-و-مذاکرات-بین-الافغانی-امکانپذیر-نیست

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری تسنیم

آخرین خبر ها:

Loading