بازتاب نیوز

پیش بینی عضو پیشین طالبان از تصمیم امریکا پس از امضای توافقنامه صلح

٢٥ جدي ١٣٩٨ خبرگزاری آریانا نیوز


قرار بود توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان در اوایل سال جدید عیسوی امضا شود اما حالا منابع آگاه از گفتگو‌های صلح می‌گویند که امضای توافقنامه به علت تنش‌های اخیر در خاورمیانه به تعویق افتاده است.

مولوی قلم‌الدین عضو پیشین گروه طالبان روز چهارشنبه (25 جدی) گفت: امریکایی‌ها پیش از نهایی شدن توافقنامه صلح خواهان ماندن تعدادی از نیروهای شان تحت نام امنیت سفارت‌شان در افغانستان بود حالا هم روی این موضوع تاکید دارند.

مولوی قلم‌الدین گفت: طالبان با این خواست امریکایی‌ها قبلا موافقت نکرده بودند حالا هم فکر نمی‌کنم که تن به چنین خواستی بدهند.

وی در پاسخ به سوالی که این اختلافات چقدر جدی است و آیا می‌تواند همه چیز را برهم بزند گفت: من باور دارم که طرفین به صلح دست خواهند یافت ولی در حال حاضر تنش‌های اخیر منطقوی و فرا منطقوی باعث تاخیر در امضای توافقنامه صلح شده است.

این عضو پیشین گروه طالبان تصریح کرد: ممالک ابرقدرت که آتش‌بس و امضای توافقنامه صلح را تضمین کنند فعلا مصروف حل تنش‌های اخیر منطقوی اند.

این در حالی که گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی نیز روز گذشته در یک نشست در کابل گفت: امریکا از گروه طالبان خواسته است که روابط‌شان را با ایران قطع کنند و با حضور شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان پس از توافقنامه صلح نیز باید توافق کنند.

روز گذشته سید اکبرآغا عضو پیشین گروه طالبان هم گفته بود: طالبان آماده امضای توافقنامه صلح استند اما امریکایی‌ها توجه بیشتر در این زمینه ندارند.

وی گفته بود: من فکر می‌کنم که توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان دو الی سه هفته دیگر به دلیل تنش موجود در خاورمیانه به تعویق افتاده است.

لینک اصلی: https://ariananews.co/news/طالبان-امریکا-امضا-توافقنامه-صلح.html/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آریانا نیوز

آخرین خبر ها:

Loading