بازتاب نیوز

گزارش: هواپیمای اوکرایینی در تهران هدف اصابت دو موشک قرار گرفته است

٢٥ جدي ١٣٩٨ دويچه وله

براساس گزارش روزنامه نیویارک تایمز که روز سه شنبه منتشر شده است، ویدیوی گرفته شده توسط یک کمره نظارتی نشان می دهد که دو گلوله پیهم در فاصله ۳۰ ثانیه به سمت هواپیمای اوکرایینی شلیک شده اند.

این روزنامه نوشته است که به دلیل اصابت این موشک ها دستگاه فرستنده سیگنال «ترانسپوندر» این هواپیما هنگام سقوط به سمت زمین کار نکرده و در نتیجه اصابت نخستین موشک از کار افتاده است.

 

این ویدیوی غیرشفاف که از بام یک ساختمان در قریه ای در چند کیلومتری تاسیسات نظامی ایران گرفته شده است، نشان می دهد که هواپیما آتش گرفته و به صورت خیلی نامتوازن به سمت میدان هوایی تهران برگشت کرده است، اما فقط لحظاتی بعد منفجر شده و به زمین افتاده است.

ایران پس از چندین روز انکار از این شلیک ها و بعد از تشدید فشارهای بین المللی ناگزیر شد تا جزئیات سقوط این هواپیما را ارائه کند. ایران اعتراف کرد که این هواپیما در روز چهارشنبه گذشته توسط شلیک موشک سقوط داده شده است، اما تا حالا گفته می شد که یک موشک به این هواپیما اصابت کرده است.

ساعاتی پیش از این واقعه، تهران در واکنش به قتل قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران، پایگاه های نظامی ایالات متحده در عراق را مورد شلیک راکت قرار داد. منابع رسمی ایران گفته اند که شلیک موشک به سمت این هواپیما اشتباهی بوده است. ظاهراَ ایران تصور کرده که گویا مورد حمله نیروهای هوایی ایالات متحده قرار گرفته است.

Ukraine Kiew | Trauer nach Flugzeugabsturz im Iran (picture-alliance/dpa/Sputnik)

کارمندان داخل هواپیمای اوکرایینی ای ساقط یافته در تهران

سفیر بریتانیا ایران را ترک کرد

بنا بر گزارش خبرگزارسی رسمی ایران «ایسنا»، راب مک‌ایر، سفیر بریتانیا ایران را ترک کرده است. مک‌ایر قبل از خروج از ایران به وزارت امور خارجه این کشور از تصمیم خود اطلاع داده است. مقام های ایران چند روز پیش سفیر بریتانیا را موقتاَ بازداشت کردند و دلیل آن را اشتراک او در یک «همایش سیاسی غیرقانونی» عنوان نمودند. سپس وزارت خارجه ایران او را احضار کرد و دستگاه قضایی این کشور خواهان خروج وی از ایران گردید.

مک‌ایر گفته است که او شنبه شام در مراسم عزاداری قربانیان هواپیمای ساقط شده در تهران اشتراک کرده بود. به گفته او، پنج دقیقه پس از آنکه این مراسم به همایش اعتراضی مبدل گردید، محل را ترک کرده و در اعتراضات اشترک نکرده است.

NF/AF/AFPD

 

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/گزارش-هواپیمای-اوکرایینی-در-تهران-هدف-اصابت-دو-موشک-قرار-گرفته-است/a-52011079?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading