بازتاب نیوز

احضار سفیر ایران در کابل برای وضاحت در باره اظهارات مقام‌های ایرانی

٢٥ جدي ١٣٩٨ سلام وطندار

وزارت خارجه در خبرنامه‌یی از احضار بهادر امینیان، سفیر ایران در کابل در باره اظهارات مقام‌های ایرانی در مورد افغانستان خبر داده است.

در خبرنامۀ وزارت خارجه آمده است که ادریس زمان، سرپرست این وزارت در دیدار با بهادر امینیان، سفیر ایران در کابل از او در مورد اظهارات شماری از مقام‌های ایرانی درباره احتمال هدف قراردادن برخی نقاط در افغانستان وضاحت خواسته است.

خبرنامۀ وزارت خارجه افزود است که سرپرست این وزارت در باره اظهارات برخی مقامات ایرانی به ‌شمول فرمانده قوای نظامی آن کشور در مورد احتمال هدف قراردادن برخی نقاط در افغانستان در صورت حملۀ آمریکا بالای ایران، از سفیر ایران وضاحت خواست.

به نقل از خبرنامه، سفیر ایران در این دیدار گفته است که موقف اساسی، رسمی و همیشه‌گی ایران احترام کامل به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی افغانستان است.

به گفتۀ او ، هرگونه اظهارات دیگر هیچ جایگاهی در سیاست و پالیسی ایران در قبال افغانستان ندارد.

این گفته‌ها در حالی بیان می‌شود که پس از کشته‌شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در یک حملۀ هوایی آمریکا در، تنش‌ها میان آمریکا و ایران افزایش یافته است.

به دنبال این تنش‌ها، شماری از مقام‌های سپاه پاسداران هشدار دادند در صورتی که از کشورهای میزبان نیروهای امریکایی به ایران حمله شود، ایران نیز به آن دست به عمل متقابل خواهد زد.

این همه در حالی است که مقام‌های ارشد حکومت افغانستان از جمله رییس‌جمهور اشرف غنی همواره تأکید کرده‌اند که از خاک افغانستان به هیچ صورتی در برابر کشورهای دیگر استفاده نخواهد شد.

در همین زمینه:

فرمانده شاخه قدس سپاه پاسداران ایران در عراق کشته شد

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=52534

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading