بازتاب نیوز

تحقیق: کاربران به گونه اوسط ۳،۷ ساعت در روز از تیلفون‌های هوشمند استفاده کرده اند

٢٥ جدي ١٣٩٨ دويچه وله

مردم امروزه از تیلفون های هوشمند تنها برای مکالمه نه، بلکه به منظور سرگرمی، خریداری و بانکداری نیز استفاده می کنند.

براساس نتایج تحقیقات تازه پلتفرم تجزیه و تحلیل "اپ آنی" که روز چهارشنبه منتشر شد، به صورت تخمینی کاربران تلیفون های هوشمند در جهان در سال ۲۰۱۹ روزانه به صورت متوسط ۳،۷ ساعت را صرف استفاده از گوشی های موبایل شان کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از دوسلدورف آلمان، این رقم در سال ۲۰۱۸ به سه ساعت در روز می رسید. 

 • default
  تصویر: بیست سالگی تیلفون‌های هوشمند (سمارت فون) شبیه یک کمپیوتر

  نخستین تیلفون هوشمند چنین معلوم می‌شد. این گوشی «نوکیا ۹۰۰۰» مانند یک کمپیوتر بود که با نرم‌افزارهای آفیس، «ویب براوسر» و دستگاه فکس مجهز بود. فروش این موبایل در بازار به تاریخ پانزدهم آگست ۱۹۹۶ شروع شد. آن زمان این گوشی موبایل ۱۴۰۰ یورو قیمت داشت.

 • default
  تصویر: بیست سالگی تیلفون‌های هوشمند (سمارت فون) سبک‌تر و قدرتمندتر

  تیلفون‌های هوشمند امروزی راه طولانی را پیموده اند. اما این واقعیت که این موبایل‌ها امروزه نسبت به گذشته به مراتب سبک‌تر و ظریف‌تر شده اند به این معنی نیست که کارکرد آن‌ها نیز کم‌تر شده است، بلکه کاملاَ برعکس. در واقع موبایل‌های هوشمند امروزی نسبت به کمپیوترهای فضاپیمای «آپولو ۱۱» که به کره ماه نشست، میلیون‌ها بار قدرت محاسباتی بیشتر دارند.

 • default
  تصویر: بیست سالگی تیلفون‌های هوشمند (سمارت فون) کارکردهای جانبی

  اپلیکیشن‌های (App) زیادی در موبایل‌های هوشمند برای سرگرمی وجود دارند. اما برخی از این اپلیکیشن‌ها بی‌اندازه سودمند هستند. به طور مثال در اندونیزیا از اپلیکیشنی برای ردیابی کردن قطع غیرقانونی جنگلات استفاده می‌شود. این اپلیکیشین طوری است که ابتدا صدای اره برقی را ردیابی کرده و سپس زنگ هشدار آن به صدا در می‌آید.

 • default
  تصویر: بیست سالگی تیلفون‌های هوشمند (سمارت فون) موبایل‌های هواشناس

  محققان شبکه «اوپن سینگال» دریافته اند که گیرنده‌ها یا حسگرهای موبایل‌های اندروید که برای اندازه‌گیری درجه حرارت باطری، شدت نور و فشار طراحی شده اند، همچنین می‌توانند در گزارش‌دهی دقیق وضعیت آب و هوا مورد استفاده قرار بگیرند.

 • default
  تصویر: بیست سالگی تیلفون‌های هوشمند (سمارت فون) قدرت ادرار

  دانشمندان در برستول انگلستان یک حجره سوختی (که انرژی کیمیایی را به انرژی برقی تبدیل می‌کند) را توسعه داده اند که می‌تواند «با یک بار رفتن به تشناب» برای موبایل‌های هوشمند برق تولید کنند. یعنی باکتری‌ای که ادرار را به برق تبدیل می‌کند. با ۶۰۰ ملی‌لیتر ادرار می‌توان برای سه ساعت گفتگوی تیلفونی برق تولید کرد. البته قابل ذکر است که سالانه ۱۰۰ هزار موبایل بریتانیایی‌ها به داخل تشناب می‌افتند.

 • default
  تصویر: بیست سالگی تیلفون‌های هوشمند (سمارت فون) هزینه سرسام آور رومینگ

  چند سال پیش کلین آرونس از کالیفورنیای جنوبی زمانی سرخط خبرها را به خود اختصاص داد که بزرگ‌ترین قبض مصرف موبایل را به دست آورد. این خانم می‌بایست به دلیل این که از جریان مسابقات ماراتون در کانادا یک پیام کتبی فرستاده بود، باید ۲۰۱ هزار دالر می‌پرداخت. تصور می‌توانید که «رومینگ» این قدر پرهزینه بوده باشد؟

 • default
  تصویر: بیست سالگی تیلفون‌های هوشمند (سمارت فون) موفقیت‌های غیرقابل برگشت

  فعلاَ حدود ۱،۹ میلیارد نفر در سطح جهان از موبایل‌های هوشمند استفاده می‌کنند و این شمار پیوسته رو به افزایش است. در ربع نخست سال جاری میلادی ۳۴۹ میلیون موبایل هوشمند در سراسر جهان فروخته شده که افزایش ۳،۹ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۵ را نشان می‌دهد. بیشترین فروش را «سامسونگ گلگسی اس ۷» داشته و موبایل‌های «اپل ۶ اس» و «اپل ۶ اس پلاس» در جایگاه دوم قرار داشته است.

  نویسنده: هاردی گراوپنر/ ع. ف.


در سراسر جهان طی سال گذشته کاربران مجموعاً ۲۰۴ میلیارد آپلیکیشن دانلود کرده اند و برای آن ۱۲۰ میلیارد دالر امریکایی هزینه پرداخته اند که دو برابر نسبت به سال قبلی آن است.  در سال ۲۰۱۸ هزینه دانلود آپلیکیشن های کاربران تیلفون های هوشمند به ۱۰۱ میلیارد دالر امریکایی میرسید.

کاربران تیلفون های هوشمند بیشتر اوقاتشان را صرف استفاده از رسانه های اجتماعی، دیدن ویدیوها، بازی و خریداری آنلاین کرده اند.

کاربرد آپلیکیشن های مالی نیز نسبت به سال ۲۰۱۷ در سال گذشته دو برابر شده بود.

 • Mehrere Handys von groß bis klein nebeneinander Photographer: Kyle Bean
  سیر تکامل تیلفون موبایل در نمایشگاهی در آلمان تکامل تیلفون های موبایل

  در سال 1983 اولین تیلفون موبایل تکامل پیدا کرد و انسان ها می توانستند آن را در دسترس شان داشته باشند. قیمت این تیلفون همراه که می توان گفت مادر همه تیلفون های موبایل است، در بازار چهار هزار دالر بود. اما مشکل کار در این بود که چون همه نمی توانستند این تیلفون قیمتی را خریداری کنند، زمینه صحبت با دیگران از این طریق ساده نبود. مخترع این نوع تیلفون مارتین لاورنس کوپر است.

 • Goldhamster trainiert im Laufrad
  سیر تکامل تیلفون موبایل در نمایشگاهی در آلمان تاثیر منفی؟

  نه، این موش "همستر" بخشی از نمایشگاه نیست. اما کارشناسان طبی بالای این نوع حیوانات آزمایش انجام می دهند که آیا اشعه تیلفون های همراه می تواند بر شنوایی و مغز تاثیرات مخرب داشته باشد؟

 • Ein Hamsterrad steht neben einem Handy
  سیر تکامل تیلفون موبایل در نمایشگاهی در آلمان شارج تیلفون همرا به کمک "همستر"

  اگر زمانی برق نباشد باید برای شارج کردن تیلفون موبایل ایده جدیدی داشت: این تیلفون که شارج اش تمام شده بود توسط یک همستر، از طریق دور خوردن اش در این چرخ، شارج شد. کار بسیار پر زحمت و طولانی، اما در نهایت موفق. بازدید کنندگان این نمایشگاه نمی توانند خودشان این کار را امتحان کنند. زیرا موش "همستر" صرف برای یک بار در این آزمایش در دسترس بود.

 • Kraftwerk auf der Bühne mit Autobahnbild im Hintergrund © by Peter Boettcher
  سیر تکامل تیلفون موبایل در نمایشگاهی در آلمان پیشگامان الکترونیک

  "کرفت ویرک" که "نیروگاه برق" معنی می دهد، گروه موسیقی بود که در سال 1970 توسط رالف هوتر و فلوریان شنایدر تاسیس شد و در حال حاضر از پیشگامان در بخش موسیقی پاپ الکترونیک به حساب می آیند. آن وقت ها از کمپیوتر و تیلفون های همراه فاصله زیادی داشتیم. اما با آن هم این گروه اولین البوم خود را بنام "اتوبان" کاملاً الکترونیکی بیرون دادند. . آنها تا امروز شهرت شان را به حیث یک "ربات" حفظ کرده اند.

 • Ein Plastikhund als Handyhalter
  سیر تکامل تیلفون موبایل در نمایشگاهی در آلمان لطفا بنشینید

  این سگ به حیث چوکی تیلفون همراه یکی از لوازم جانبی به شمار می رود. بدون تیلفون همراه چنینی چیزی نمی توانست وجود داشته باشد. تیلفون رفتار مصرفی و چگونگی تماس ما را متحول کرد. حالا کمتر معمول است که کسی با قلم و کاغذ نامه بنویسد. بیشتر "اس ام اس" مد روز است. 25 سال قبل کسانی که تیلفون همراه داشتند، از شرکت قراردادی تیلفون شان می خواستند که برای شان زنگ بزند تا بالاخره باری صدای زنگ تیلفون را بشنوند.

 • Ein Mann telefoniert im Bus mit dem Handy, neben ihm schaut eine Frau weg
  سیر تکامل تیلفون موبایل در نمایشگاهی در آلمان تو تنها نیستی!

  هرکس تجربه کرده است که ناخواسته صدای یک فرد بیگانه را در هنگام تیلفون کردن می شنود. اغلب کسانی که تیلفون موبایل دارند فکر می کنند که در این دنیا تنها خود شان اند. استفان کنستانتینسکو با توجه به این پدیده فیلم کوتاهی را تهیه کرده است. در این تصویر که گوشه همین فلم است، مرد در تیلفون صحبت می کند و کسی را بسیار جدی تهدید می کند. خانمی که کنار او نشسته بی توجه به این صحبت، مصروف تماشاه بیرون است.

 • Selfie von AiWeiwei, der von Polizisten verhaftet wird
  سیر تکامل تیلفون موبایل در نمایشگاهی در آلمان پدیده "سلفی"

  تخنیک در خدمت نظارت است اما می تواند نشان دهنده بی عدالتی نیز باشد. این تصویر "سلفی" آی وی وی، هنرمند چینی به بسیار زودی در سراسر جهان از طریق فیس بوک، تویتر و.... منتشر گردید. او این تصویر را خودش هنگامی که پولیس او را بازداشت می کرد گرفته است. در این میان تصویرهای "سلفی" به یک پدیده جمعی تبدیل شده است.

 • Fotografie Unilateral selection, 2014 © cedricblanchon
  سیر تکامل تیلفون موبایل در نمایشگاهی در آلمان سوریالیسم از طریق "آی فون"

  جهان هنری سدریک بلانخون، هنرمند فرانسوی، بدون تیلفون های "ای فون" غیر قابل تصور است. او سوژه اش را با "آی فون" عکسبرداری می کند و بعد آن را توسط همین تیلفون اش ویرایش می کند. نتیجه کار او تصاویر بسیار زیبای سورریالیستی اند که حتی در سال 2013 در مسابقه عکسبرداری با موبایل برای او مقام اول را به ارمغان آورد.

 • Vier Passbilder eines mannes nebeneinander J.K. Keller, 4 Averages, 2014
  سیر تکامل تیلفون موبایل در نمایشگاهی در آلمان توسط کمره یا موبایل؟

  آیا این تصاویر با کمره های خودکار گرفته شده اند یا با تیلفون موبایل؟ این تصاویر را یک هنرمند تهیه کرده و با این سوال آن را در یک اتاق نمایشگاه نصب کرده است. واقعاً هم دشوار است بتوان تشخیص کرد. این نمایشگاه موزیم هنرهای کاربردی در شهر فرانکفورت آلمان تا 5 جولای سال روان میلادی ادامه دارد.

  نویسنده: دویچه وله / نبیله کریمی الکوزی


لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/تحقیق-کاربران-به-گونه-اوسط-۳۷-ساعت-در-روز-از-تیلفونهای-هوشمند-استفاده-کرده-اند/a-52012013?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading