بازتاب نیوز

دیدبان حقوق بشر: چین تهدیدی برای حقوق بشر در سطح جهانی است

٢٥ جدي ١٣٩٨ دويچه وله

دیدبان حقوق بشر: چین تهدیدی برای حقوق بشر در سطح جهانی است

سازمان دیدبان حقوق بشر حکومت چین را به عنوان «تهدید برای حقوق بشر در جهان» خوانده است. به گفته این سازمان برخی شهروندان چین در داخل این کشور تحت نظارت جمعی قرار دارند؛ اما چین در بیرون از مرزهای خود نیز بر محدودیت ساختن حقوق بشر تلاش دارد.

براساس اظهارات کنیت روت، رئیس سازمان دیدبان حقوق بشر در نیویورک، حکومت چین از دیرزمانی «منتقدان رژیم پیکنگ را تحت فشار» قرار داده است. روت ضمن معرفی گزارش سالیانه این سازمان زیر عنوان «گزارش ۲۰۲۰ جهان» ‌تأکید کرده است که با وجود تعمیل فشارهای شدید از سوی حکومت علیه منتقدان حکومت در داخل خاک چین، اکنون این کشور تلاش دارد تا سانسور خود بر بقیه کشورهای جهان را نیز گسترش بدهد. روت از حکومت های سرتاسر جهان خواست تا «علیه حملات پیکنگ بر سیستم حقوق بشر جهانی مقاومت نمایند.»‌

Südkorea 2018 | Kenneth Roth, Geschäftsführer von Human Rights Watch (picture-alliance/AP Photo/Le. Jin-Man)

کنیت روت، رئیس سازمان دیدبان حقوق بشر

او ضمن اتهاماتی علیه چین تأکید کرد که حکومت چین در داخل این کشور با هدف نظارت و کنترول کامل اجتماعی یک «حکومت نظارتگر در سرتاسر کشور» را ایجاد کرده است. به گفته او اکنون چین برای ساکت ساختن صدای منتقدان در کشورهای دیگر جهان، ‌به طور فزاینده ای از قدرت اقتصادی و دیپلوماتیک خود استفاده می کند.

به گفته روت مردم چین می خواهند آزاد زندگی کنند، بنابراین «حکومت شی جین پینگ مسئول تعمیل فشارهای به شدت عمیقی می باشد که مردم این کشور از چندین دهه به اینسو متحمل آن شده اند.»‌

او افزود:‌ «ادارات مسئول چین گروه ها و جوامع مدنی را در هم شکسته اند، خبرنگاران مستقل را مجبور به سکوت نموده و صفحات اینترنتی را به شدت محدود ساخته اند.»

علاوه بر این، به گفته رئیس دیدبان حقوق بشر، چین از دخالت علیه باشندگان هانگ کانگ، منطقه ویژه اداری چین، که به هر صورت آزادی های شان با محدودیت هایی مواجه است، نیز کوتاهی نمی کند. روت در نظر داشت تا گزارش سالیانه دیدبان حقوق بشر را در هانگ کانگ معرفی کند، اما مجوز ورود به هانگ کانگ را دریافت نتوانست.   

 

Umerziehungslager in China (picture-alliance/dpa/Z. Shuai)

نمایی از یک صنف درسی اقلیت ایغور در اردوگاه تجدید تربیت مسلمانان درچین

رئیس دیدبان حقوق بشر همچنان با اشاره بر وضعیت خیلی دشوار اقلیت مسلمان اویغور در چین گفت: «به منظور کنترول میلیون ها مسلمان اویغور و دیگر مسلمانان منطقه شین جیانگ، چین یک سیستم نظارت خیلی وحشتناک را در این منطقه ایجاد کرده است.»

سازمان حقوق بشر همچنان گزارش کرده است که چین با استفاده از فناوری خیلی پیشرفته، مردم این کشور را تحت فشار قرار داده و در زندگی فردی آنان به شدت دخالت می کند.

سازمان دیدبان حقوق بشر در این گزارش ۶۵۲ صفحه یی وضعیت حقوق بشر در تقریباً ۱۰۰ کشور جهان را مورد مطالعه قرار داده است. در گزارش امسال این سازمان، وضعیت حقوق بشر در چین بیش از همه و به ویژه تحت نظر گرفته شده است.

با آنهم، این سازمان از تهدیدات بیشماری در سرتاسر جهان، به شمول تهدیدات در سوریه و یمن گزارش کرده است.

NF/AF/KNA

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/دیدبان-حقوق-بشر-چین-تهدیدی-برای-حقوق-بشر-در-سطح-جهانی-است/a-52009661?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading