بازتاب نیوز

نخست وزیر و حکومت روسیه استعفا دادند

٢٥ جدي ١٣٩٨ دويچه وله

به گزارش خبرگزاری‌های روسی، نخست وزیر مدودف اعلام کرده است که او همراه با باقی حکومت استعفا می‌کنند.

خبر استعفای مدودف اندکی بعد از آن نشر شد که ولادیمیر پوتین در سخنرانی سالانه‌اش در پارلمان سلسله اصلاحاتی در قانون اساسی را پیشنهاد کرد که به پارلمان صلاحیت بیشتر می‌دهد. یک مورد از اصلاحات پیشنهادی پوتین این است که صلاحیت انتخاب نخست وزیر به پارلمان داده شود.

مدودف در حالی که در کنار پوتین نشسته بود، به تلویزیون دولتی روسیه گفت که این اصلاحات در توازن قدرت در روسیه تغییر چشمگیری وارد می‌کند و بر این اساس «حکومت در شکل کنونی‌اش استعفا داده است.»

نخست وزیر مدودف گفت که هدف کناره‌گیری‌اش هموار سازی راه برای تغییرات در قانون اساسی است که توسط رئیس جمهور پیشنهاد شده است.

پیشتر از آن پوتین گفت که لایحه اصلاح قانون اساسی به همه پرسی گذاشته می‌شود.

Russland Moskau | Wladimir Putin, Präsident | Rede zur Lage der Nation

پوتین در سخنرانی سالانه‌اش اصلاحاتی در قانون اساسی را پیشنهاد کرد

پوتین از حکومت کنونی خواسته است که تا زمان تشکیل حکومت جدید به کار خود ادامه بدهد. به گزارش خبرگزاری اینترفکس، پوتین گفته است که «از اجراآت حکومت راضی است»، هرچند این حکومت در انجام برخی وظایف ناکام بوده است.

هرچند مدودف مقام نخست وزیری را کنار می‌گذارد، پوتین اشاره کرده است که او به عنوان متحد دیرینه‌اش می‌تواند به حث معاون رئیس شورای امنیت روسیه در قدرت باقی بماند. این شورا از سوی خود پوتین ریاست می‌شود و امور مربوط به امنیت ملی را به پیش می‌برد. نخست وزیر، چندین وزیر کابینه و رؤسای نهادهای امنیتی اعضای این شورا هستند.

af/na  (AP, AFP, Reuters)

 

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/نخست-وزیر-و-حکومت-روسیه-استعفا-دادند/a-52013876?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading