بازتاب نیوز

حمایت سرور دانش از خبرنگاران زن

٢٥ جدي ١٣٩٨ خبرگزاری آریانا نیوز


سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری که در کنفرانس خبرنگاران زن؛ فرصت‌ها و چالش‌ها در کابل صحبت می‌کرد، گفت که از این پس رسیده‌گی به مشکلات زنان خبرنگار در اولویت است. وی همچنان با اشاره به روند صلح می‌گوید که بدون اعلام آتش‌بس و مذاکرات دولت‌محور رسیدن به صلح ممکن نیست.

معاون دوم ریاست جمهوری در حمایت از خبرنگاران زن گفت: از این پس در کمیته مشترک حکومت و رسانه‌ها، رسیده‌گی به تمام قضایای مربوط به مشکلات زنان خبرنگار، در اولویت قرار خواهد گرفت.

معاون رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود در مورد روند صلح افزود: اعتمادسازی برای صلح و اظهار نیت صادقانه طرف مقابل برای صلح یک ضرورت اساسی است و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی به مالکیت افغان‌ها با محوریت دولت افغانستان و اعلام آتش‌بس عمومی و سرتاسری، سه ضرورت جدی برای اعتماد سازی و سه نقطه بزرگ و کلیدی برای موفقیت پروسه صلح است.

وی تأکید کرد که بدون این سه اصل نه اعتمادی به وجود می‌آید و نه برای یک صلح پایدار می‌توان امیدی داشت.

به گفته معاون رییس جمهور، حکومت افغانستان در پروسه صلح همچنان بر جمهوریت و حقوق شهروندی و به صورت خاص بر حقوق‌بشر و حقوق‌زنان و آزادی بیان پافشاری می‌کند و این ارزش‌ها را جزء اصول اساسی خود می‌داند.

معاون رییس جمهور اما افزود: هرچند وظیفه اصلی را حکومت به عهده دارد که در پروسه صلح از حقوق مردم افغانستان و از دستاوردهای ۱۸ سال اخیر دفاع کند، اما هوشیاری و اشتراک همه باشنده گان مخصوصاً زنان کشور به شمول زنان خبرنگار و دادخواهی آنان یک ضرورت است.

آقای دانش از زنان خبرنگار خواست که علی رغم همه ناملایمات و تهدیدات، با اراده آهنین و تصمیم قاطع وارد میدان مبارزه شوند و در این میدان پایدار بمانند و بدانند که هیچ مبارزه‌ای بدون قربانی و فداکاری به هدف نمی‌رسد.

معاون رییس جمهور از فدراسیون خبرنگاران افغانستان نیز خواست که در مرحله نخست باید خودشان عدالت جنسیتی را در داخل خود این نهاد و فعالیت‌های آن تأمین کنند و بعد مالکان و صاحبان رسانه‌ها مخصوصاً رسانه‌های خصوصی و غیر دولتی را وادار سازند که عدالت جنسیتی را رعایت کنند.

لینک اصلی: https://ariananews.co/news/حمایت-سرور-دانش-خبرنگاران-زن.html/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آریانا نیوز

آخرین خبر ها:

Loading