بازتاب نیوز

رشد اقتصادی آلمان در سال ۲۰۱۹ کاهش یافته است

٢٥ جدي ١٣٩٨ دويچه وله

بر بنیاد جدیدترین آماری که اداره احصائیه آلمان فدرال (دیستاتیس) روز چهارشنبه نشر کرد، رشد اقتصادی آلمان در سال ۲۰۱۹ کاهش یافته است. 

میزان رشد اقتصادی در آلمان از سال ۲۰۱۳ تا به حال به کمترین سطح رسیده است. این اطلاعات در حالی نشر می شود که حکومت انگلا مرکل، صدراعظم آلمان سال گذشته ۱۳.۵ میلیون یورو (۱۵میلیون دالر) مازاد بودجه داشته است.

از جدیدترین آمار چه اطلاعاتی کسب می کنیم؟

  • رشد اقتصادی آلمان در سال۲۰۱۹، ۰.۶ درصد کاهش یافت. این میزان در سال ۲۰۱۸،  ۱.۵درصد بود و در سال ۲۰۱۷ به ۲.۵ درصد می رسید. 

  • با وجود این، اقتصاد آلمان طی دهمین سال متوالی رشد کرد. از زمان اتحاد دوباره آلمان شرق و غرب این درازمدت ترین دوره رشد اقتصادی این کشور بوده است.

  • در سال ۲۰۱۹، مازاد درآمد آلمان به ۱.۵ درصد از کل تولید ناخالص ملی اش رسید و از ۱.۹ درصد در سال ۲۰۱۸ اندکی کاهش یافت. 

مشکلات و تغییرات جهانی:

مدت زیادی، کندی رشد اقتصادی در آلمان به جنگ تجاری میان ایالات متحده امریکا و چین نسبت داده می شد که به اقتصاد صادرات محور آلمان صدمه زیادی زد.

عدم اطمینان اقتصادی به خاطر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا یا برگزیت و تحولات در صنعت موتر آلمان در زمینه افزایش استفاده از موترهای برقی نیز در کندی رشد اقتصاد آلمان نقش داشته است.

آیا «دهه طلایی» آلمان در حال به پایان رسیدن است؟

از نظر تحلیلگران، جدیدترین آمار نشان دهنده پایان احتمالی یک دوره طلایی برای آلمان به عنوان بزرگترین اقتصاد اروپا است که از سال ۲۰۰۹ شاهد رشد ممتد اقتصادی بوده است.

هولگر شمیدینگ از بانک برنبرگ به خبرگزاری فرانسه (ای اف پی) گفت: «دهه طلایی در آلمان که طی آن شاهد رشد ممتد بودیم، به تدریج در حال به پایان رسیدن است».

بیشتر بخوانید: کاهش رشد و رکود اقتصادی احتمالی در آلمان؛ چه اتفاق می افتد؟

برخی از تحلیلگران به مبلغ هنگفت مازاد درآمد آلمان اشاره می کنند و می گویند از این مبلغ می شود برای کمک به افزایش رشد اقتصادی استفاده کرد.

کارستن برزیسکی، اقتصاددان از بانک «آی ان جی» به خبرگزاری فرانسه (ای اف پی) گفت: «از این مبلغ باید برای سرمایه گذاری بیشتر در بخش های دیجیتالی کردن، زیرساخت ها و آموزش استفاده شود».

سیاست «صفر سیاه» تحت فشار شدید

حکومت آلمان به رهبری مرکل به خاطر پافشاری بر سیاست اجتناب از قرضه جدید موسوم به «صفر سیاه» تحت فشار است. احتمال می رود که آمار نشر شده تنش ها بین حکومت ائتلافی آلمان را افزایش دهد. حزب سوسیال دموکرات آلمان (اس پی دی) که بخشی از این حکومت است، برای افزایش هزینه ها در بخش های اجتماعی و سرمایه گذاری بیشتر فشار می آورد.

در حالی که اولاف شولتس، سیاستمدار این حزب و وزیر مالیه تا اندازه زیادی طرفدار سیاست های عدم قرضه جدید سلفش ولفگنگ شویبله بوده است.

حکومت آلمان روز سه شنبه اعلام کرد که ۶۲ میلیون یورو در سیستم راه آهن آلمان تزریق می کند که این اظهارات نشان از تغییرات احتمالی دراین سیاست دارد.

در سال روان چه انتظار می رود؟

بانک مرکزی آلمان «بوندس بانک» پیش بینی کرد که رشد اقتصادی آلمان در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال گذشته تفاوتی نخواهد کرد. 

اما با این وجود، برخی از تحلیلگران فکر می کنند که رشد اقتصادی آلمان به ۱ درصد افزایش یابد و دلیل آن چند عامل مختلف، از جمله افزایش روزهای کاری در سال روان عنوان شده است. 

Me, af (rs/rt (AFP, dpa, Reuters)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/رشد-اقتصادی-آلمان-در-سال-۲۰۱۹-کاهش-یافته-است/a-52013951?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading