بازتاب نیوز

امیدواری ایران از نتیجه‌دادن گفت‌وگوهای صلح افغانستان

٢٥ جدي ١٣٩٨ روزنامه آرمان ملی

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در دیدار با حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان ابراز امیدواری کرده است که گفت‌وگوهای صلح افغانستان نتیجه‌ی در پی داشته باشد.

شورای امنیت ملی کشور، روز چهارشنبه (۲۵ جدی) با نشر اعلامیه‌ی گفته است که این دیدار مقام‌های ایران و افغانستان در حاشیه نشست رایسانا در هند انجام شده و آقای ظریف تاکید کرده است که کشورش از “پروسه صلح افغانستان حمایت می‌کند.”

در این دیدار دو طرف روی تحولات اخیر در منطقه نیز بحث کرده اند و حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی، امیدواری کرده است که این تنش‌ها از طریق گفت‌وگو حل شوند.

آقای محب افزوده است: “افغانستان از پیشرفت‌ تحولات اخیر در منطقه نگران است، اما با آن هم امیدوار است که این مسایل از طریق گفت‌وگو حل گردد.”

مشاور شورای امنیت ملی افغانستان همچنان افزوده که نباید این تنش‌ها روند صلح این کشور را متضرر سازد.

به گفته آقای محب باید با روند صلح افغانستان در سطح منطقه همکاری صادقانه صورت بگیرد تا صلح در این کشور تامین شود.

از سوی هم آقای محب در دیدار با عبدال‌عزیز کاملوف، وزیر خارجه اوزبیکستان گفته است که گفت‌وگوهای صلح افغانستان زمانی به موفقیت خواهد انجامید که کشورهای منطقه از این گفت‌وگوها حمایت کنند.

وزیر خارجه ایران در حالی حمایت‌ کشورش را از روند گفت‌وگوهای صلح افغانستان اعلام کرده است که پیش از این حکومت افغانستان با ابراز نگرانی گفته بود که تنش‌های اخیر میان ایران و ایالات متحدۀ امریکا، ممکن روند گفت‌وگوهای صلح را صدمه بزند.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور مصبرای صلح افغانستان از یک هفته به اینسو در قطر به سر می‌برد و انتظار می‌رود که در این دور مذاکرات، نماینده‌گان امریکا و طالبان در مورد “کاهش خشونت‌ها، آتش بس و آغاز مذاکرات بین الافغانی” صحبت کنند.

پیش از این مایک پمپیو، وزیرامور خارجه ایالات متحده به تاریخ هفتم جنوری در یک کنفرانس خبری گفت که ایران فعالانه برای ضعیف کردن روند صلح افغانستان کار می‌کند.

او همچنان گفته بود که ایران از پیوستن به اجماع منطقوی و بین‌المللی برای صلح افغانستان خودداری کرده است.

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/23510

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading