بازتاب نیوز

دانش: حقوق خبرنگاران زن در رسانه‎ ها نقض می‌شود

٢٥ جدي ١٣٩٨ روزنامه آرمان ملی

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری می‌گوید که یکی از جاهایی که حقوق زنان خبرنگار را نقض می‌کنند و حتی در قراردادها تبعیض روا می‌دارند و از تطبیق قانون کار و سایر قوانین سر باز می‌زنند، رسانه‌ها می‌باشد.
آقای دانش که روز چهارشنبه (25 جدی) در کنفرانس” زنان خبرنگار فرصت‌ها و چالش‌ها” در کابل صحبت می‌کرد، رسانه‌ها را یکی از مکان‌های نقض حقوق زنان یاد کرد.
آقای دانش گفت: “یکی از جاهایی که حقوق زنان را نقض می‌کند، رسانه‌ها است. اوافزود:” زنان در این نهادها از نظر حقوق، امتیازات و معاشات مورد تبعیض قرار می‌گیرند”.
آقای دانش تاکید کرد که رسانه‌ها باید تامین حقوق زنان را در راس اولویت‌های شان قرار دهند.
معاون دوم ریاست جمهوری خبرنگاران زن را در افغانستان از دو جانب هدف خشونت و تبعیض دانست. او گفت که این خبرنگاران از یک طرف به عنوان زن و از سوی دیگر به عنوان خبرنگار هدف خشونت و تبعیض قرار می‌گیرند.
آقای دانش دیدگاه سنتی و تبعیض آمیز حاکم نسبت به زنان که به گفته او در برخی متون تاریخی ریشه داشته و با روح دین اسلام نیز در تضاد است را از عوامل مهمی خواند که زمینه نابرابری، تبعیض و خشونت را علیه زنان مساعد کرده است.
او گفت، زنان باید خودشان برای تغییر این دیدگاه تبعیض آمیز وارد کار شوند. او با اشاره به عوامل خشونت علیه خبرنگاران زن تاکید کرد که گروه‌های تروریستی و مخالفان آزادی و دموکراسی، جریان‌های افراطی و حلقه‌های انحصار طلب علیه خبرنگاران زن خشونت می‌کنند.
آقای دانش، حاکمیت قانون و جدیت عمل نهادهای عدلی و قضایی در پیوند به قضایای خشونت علیه زنان را راهکار کاهش خشونت علیه خبرنگاران زن توصیف کرده وعده سپرد که بررسی قضایای مربوط به زنان خبرنگار در اولویت کمیته مشترک رسانه و حکومت قرار خواهد گرفت.
معاون دوم ریاست جمهوری خاطر نشان کرد که نهادهای بین‌المللی نقش مهمی در رشد جامعه رسانه‌یی افغانستان در جریان نزدیک به دو دهه به عهده گرفته‌اند و در این مرحله نیاز است که این نهادها حمایت از زنان خبرنگار را در اولویت قرار دهند.
همزمان حسینه صافی، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در این مراسم بیان داشت که بر اساس یک سروی که از سوی این وزارت چند ماه پیش صورت گرفت زنان خبرنگار دست‌کم با 20 چالش مختلف در فضای کاری شان روبرو هستند.
نجیبه ایوبی رییس کلید گروپ، از حضور ده‌ها خبرنگاران زن در رسانه‌های افغانستان ابراز خرسندی کرد. بانو ایوبی گفت که هفده سال پیش تعداد انگشت شماری از زنان به حیث خبرنگار فعالیت می‌کردند و این رقم با افزایش چشم‌گیر روبرو شده است.

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/23507

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading