بازتاب نیوز

نگرانی دیده‌بان حقوق‌بشر از افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان

٢٥ جدي ١٣٩٨ طلوع نیوز

دیده‌بان حقوق‌بشر در گزارش جهانی سال ۲۰۲۰ میلادی‌اش، از آن‌چه که تلفات «بلند و ترسناک» غیرنظامیان در جنگ افغانستان گفته‌است، ابراز نگرانی کرده‌است.

این گزارش ۶۵۲ صفحه‌یی که روز سه‌شنبه (۲۴جدی) نشر شد، در آن وضعیت حقوق‌بشری در بیش از صد کشور جهان – به‌شمول افغانستان -  به بررسی گرفته شده‌است.

در گزارش این دیده‌بان آمده‌است که حمله‌های طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان در سال ۲۰۱۹ میلادی تلفات زیادی را به غیرنظامیان وارد کرده‌اند.

درگزارش آمده‌است که تلفات غیرنظامیان در عملیات‌های نیروهای امنیتی افغان و امریکا، در نیمۀ نخست سال ۲۰۱۹ برای نخستین بار بیشتر از تلفات برخاسته از حمله‌های طالبان بوده‌اند.

گزارش می‌افزاید که طالبان نیز دست به حمله‌هایی زده‌اند که بیشتر آن‌ها پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان – در ماه سپتمبر – بوده‌اند – حمله‌هایی که جان صدها غیرنظامی را گرفتند و صدها غیرنظامی دیگر را زخمی ساختند.

در گزارش دیده‌بان حقوق‌بشر، هم‌چنان آمده‎است که نیروهای ویژۀ افغان با حمایت سازمان اسخبارات امریکا «سی آی ای» مرتکب عمل‌کردهای خودسرانه شده‌اند که تلفات غیرنظامیان را در پی داشته‌اند.

در گزارش، از عملیات قطعۀ (۰۲) امنیت ملی افغانستان در زرمت پکتیا به تاریخ دوازدهم ماه آگست سال ۲۰۱۹ میلادی نام برده‌ شده‌است که در آن – به گفتۀ این گزارش – یازده غیرنظامی که بیشتر شان اعضای یک خانواده بودند جان باختند.

همین‌طور، گزارش افزوده‌است که طالبان عبدالصمد امیری، رییس دفتر كمسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان در ولایت غور را کشتند.

در این گزارش، آمده‌است که طالبان دست به اعدام‌ها، شکنجه‌ها و بدرفتاری‌ها در این سال زده‌اند.

در این گزارش، هرچند گفته‌ شده‌است که حکومت افغانستان در راستای کاهش شکنجه در برخی از زندان‌ها کارهایی کرده‌است، اما نتوانسته اعضای نیروهای امنیتی و شخصیت‌های برجسته سیاسی را در قبال سوء استفاده‌ها از جمله تجاوز جنسی پاسخ‌گو بسازد.

در این گزارش، هم‌چنان از ناکامی حکومت افغانستان در بازداشت کرام‌الدین کریم، رییس پیشین فدراسیون فتبال افغانستان که متهم به آزار واذیت جنسی فتبال بازان زن است، یاد شده‌است.

لینک اصلی: https://tolonews.com/index.php/fa/afghanistan/نگرانی-دیده‌بان-حقوق‌بشر-از-افزایش-تلفات-غیرنظامیان-در-افغانستان

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading