بازتاب نیوز

ویدئو ای از اصابت دو راکت بر طیارۀ اوکراینی، منتشر شده است

٢٥ جدي ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

در تصاویری که از طریق کمرۀ امنیتی ضبط شده و به‌صورت آنلاین نشر شده است، دیده می‌شود که دو راکت ایرانی پس از پرواز یک طیارۀ مسافربری اوکراینی در تهران در این طیاره برخورد می‌کنند.

روزنامۀ امریکایی نیویارک تایمز واقعی بودن این ویدئو را که به‌روز سه شنبه (۱۴ ماه جنوری) در شبکه‌های اجتماعی منتشرشده تائید کرده است.

این روزنامه گفته که این راکت‌ها از یک پایگاه نظامی ایران، ۱۳ کیلومتر دورتر از طیارۀ اوکراینی، شلیک شده اند.

به اساس این ویدئو، این طیاره با وجود اصابت دو راکت که با فاصلۀ زمانی کمتر از یک دقیقه پرتاب شده است، فوراً سرنگون نمی‌شود بلکه آتش گرفته و به‌سوی میدان هوایی چَرخ می‌خورد.

طیارۀ بوئینگ شرکت هوایی بین‌المللی اوکراین چهارشنبۀ هفته گذشته هشتم جنوری پس از پرواز از میدان هوایی امام خمینی در تهران سقوط کرد و تمام ۱۷۶ سرنشین آن جان دادند.

ایران به روز شنبه (هفته جاری) یعنی چند روز پس از این سانحه هوایی اعلام کرد که این طیاره به‌گونۀ غیرعمدی و بنابر خطای انسانی مورد اصابت راکت سپاه پاسداران قرار گرفته است.

ایران قبلاً رد کرده بود که طیارۀ اوکراینی را توسط راکت سقوط داده است.

پس از آن که ایران پذیرفت، طیارۀ اوکراینی در نتیجۀ برخورد راکت سپاه پاسداران سقوط کرده است، این کشور گواه اعتراض‌های ضد حکومتی است.

به‌دنبال اعتراض‌ها، تصاویری در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست شد که

به اساس ادعا در تصاویرِی که به صورت آنلاین نشر شده پولیس و نیروهای امنیتی دیده می‌شوند که آتش‌باری می‌کنند و در برابر مظاهره چیان از گاز اشک‌آور استفاده کرده اند.

مقام‌های ایرانی این ادعا را رد کرده اند.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران، امروز خواستار وحدت ملی شد و گفت: "آنهایی‌که مسئول سقوط طیارۀ مسافربری اوکراینی هستند، باید پوزش بخواهند."

روحانی پیش از این خواستار ایجاد محکمه ویژه برای بررسی این رویداد شده بود.

غلام حسین اسماعیلی سخنگوی قوۀ قضائیه ایران به روز سه شنبه گفت که برخی افراد در پیوند به این سانحۀ هوایی بازداشت شده اند اما در مورد شمار آنها جزئیات نداد.

او در عین حال گفته است که حدود ۳۰ نفر در جریان اعتراض‌ها بازداشت شده اند.

خبرگزاری تسنیم ایران گزارش داده است که یک تیم متخصصین کانادایی دیروز از محل سقوط طیاره دیدن کرد.

در این رویداد ۸۲ ایرانی، ۵۷ کانادایی، ۱۱ اوکراینی، ۱۳ افغان، ۱۰ شهروند سویدن و ۳ بریتانیایی جان دادند.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/30379375.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading