بازتاب نیوز

طیاره‌های شرکت هوایی باختر دوباره بر فراز افغانستان!

٢٥ جدي ١٣٩٨ روزنامه راه مدنیت

شرکت هوایی باختر در سال ۱۳۴۵در افغانستان به فعالیت آغاز کرد. این شرکت دولتی در آغاز در کنار دآریانا افغان هوایی شرکت، فعالیت می‌نمود و خدمات انتقال مسافران را در پروازهای داخلی به عهده داشت، اما از چندی بدین‌سو این شرکت نامدار کشور از فعالیت باز ماند.

به تازگی دآریانا افغان هوایی شرکت، طرح سرمایه‌گذاری پیرامون احیای مجدد این شرکت را ترتیب نمود و به کمیسیون تدارکات ملی ارایه کرد که از سوی این کمیسیون منظور شد.

بربنیاد این طرح، شرکت هوایی باختر با سرمایه‌گذاری ابتدایی ۲۰ تا ۲۲میلیون دالر امریکایی به‌منظور انجام پروازهای داخلی به‌خصوص انتقال نیروهای امنیتی و دفاعی به ولایت کشور مجدداً به فعالیت آغاز می‌کند.

هزینه‌یی که قرار است به‌منظور ایجاد شرکت هوایی باختر سرمایه‌گذاری شود از سوی وزارت دفاع ملی به گونه قرضه پرداخته می‌شود و در ظرف شش سال این پول دوباره از سوی دآریانا افغان هوایی شرکت به وزارت دفاع ملی اعاده خواهد شد.

قرار است شرکت هوایی باختر با پنج فروند طیاره، فعالیت خویش را آغاز کند. بر بنیاد برنامه‌های این شرکت، در سال اول تعداد ۲۳۰۹۲۴ تن از پرسونل اردوی ملی را در ده مسیر در سطح افغانستان انتقال می دهد.

 پروازهای این شرکت از کابل به شهرهای ترینکوت، کندهار، شورابه، دویر، هرات، فراه، مزارشریف، میمنه، فیض‌آباد و کندز و برعکس آن خواهد بود.

همچنان با این سرمایهگذاری، شرکت هوایی باختر سالانه ۱۲۰۰ پرواز برای وزارت دفاع ملی و ۸۴۰۰ پرواز دیگر انجام خواهد داد.

در سال ۱۳۹۹ مجموع عواید شرکت باختر افغان بیش از ۳۰میلیون دالر امریکایی بوده که از آن جمله دو اعشاریه چهار میلیون دالر امریکایی عواید خالص آن می‌باشد و در صورت این سرمایه‌گذاری سالانه ۱۵۰ میلیون افغان به دولت مالیه پرداخت خواهد شد.

رییس‌جمهور کشور ضمن فرمانی در مورد احیای- مجدد شرکت باختر افغان تاکید کرده است که در ایجاد این شرکت باید معیارهای بین‌المللی مدنظر گرفته شود و پلان تربیه کادرهای مسلکی به ویژه پیلوت‌ها و طرح همکاری این شرکت با وزارت‌های دفاع ملی و امور داخله در خصوص انتقال پرسونل‌شان کار شود.

قابل یادآوری است د باختر افغان الوتنه که یک شرکت هوایی داخلی بود، بین سال‌های ۱۹۶۰ الی ۱۹۸۰ فعالیت داشته که در این دوران فعالیت خویش کارکرد خوبی داشته و مردم خدمت‌گذاری نموده است.

د باختر افغان الوتنه در سال ۱۹۶۷تاسیس شد و به‌نام باختر الوتنه مسمی شد که بعداً در سال ۱۹۸۵ اسم آن به باختر افغان ایرلاین تغییر یافت و در نهایت در سال ۱۹۸۸ با د آریانا افغان هوایی شرکت مدغم شد.

محمدحسن خطاب

لینک اصلی: https://madanyatonline.com/9-22/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه راه مدنیت

آخرین خبر ها:

Loading