بازتاب نیوز

گفتگوی غنی و ترودو درباره سانحه سقوط هواپیمایی اوکراینی؛ ایران اقدامات لازم را روی دست بگیرد!

٢٦ جدي ١٣٩٨ خبرنامه

ارگ ریاست جمهوری می گوید که جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در تماس تلفونی با رییس جمهور غنی، در رابطه به سانحه سقوط هیواپیمای اوکراینی در ایران گفتگو کرده است.

ارگ ریاست جمهوری گفته است که این گفتگوی تلفونی شام روز گذشته(چهارشنبه، ۲۵جدی) صورت گرفته و نخست وزیر کانادا ضمن ابراز تسلیت به رییس جمهور غنی و خانواده های قربانیان افغانستانی سانحه سقوط هواپیمایی اوکراینی در ایران، این رویداد را تکان دهنده خوانده است.

ترودو افزوده است: “در این فرصت، همه ما باید روی گام های بعدی تمرکز کنیم؛ یک گام مثبت این بود که ایران مسئولیت سانحه را به عهده گرفت، اما نیاز به برداشتن گام های بعدی می باشد.”

نخست وزیر کانادا تاکید کرده که جامعه بین المللی منتظر اقدامات بعدی در پیشرفت تحقیقات قابل اعتبار است تا روشن شود که مشکل در کجا بوده است.

او همچنان اضافه کرده، در کنار این که ایران مسوولیت این حادثه را پذیرفته، باید به گونه شفاف برای فراهم نمودن زمینه تحقیقات بین المللی نیز اقدام کند و راه درست را انتخاب کند.

نخست وزیر کانادا با اشاره به نخستین نشست گروه کاری به منظور هماهنگی بیشتر در خصوص چگونگی وقوع این رویداد، که امروز پنج شنبه برگزار می شود، تاکید کرده که در تلاش است تا عدالت برای قربانیان این حادثه تامین شود و نیز برای مصونیت هرچه بیشتر پروازهای بین المللی، قواعد و اصول حاکم هوانوردی را بازنگری کند.

ترودو همچنان به رییس جمهور غنی گفته که کشورش به تأمین صلح و ثبات افغانستان و کاهش تنش ها در منطقه متعهد است و همگام با حکومت افغانستان تلاش خواهد کرد.

رییس جمهور غنی نیز در این گفتگوی تلفونی ضمن تسلیت به دولت و خانواده های قربانیان کانادایی حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران، تاکید کرده، برای این که حقیقت این حادثه آشکار شود، جامعه بین المللی باید نقش مؤثر خویش را ایفا نموده و حقوق قربانیان تامین گردد.

غنی با بیان این که مردم افغانستان خواهان وضاحت در مورد این سانحه هوایی است، بیان کرده که افغانستان بخشی از گروه کاری در این زمینه است و تاکید دارد ایران اقدامات لازم را روی دست بگیرد.

رییس جمهور ضمن تاکید بر شفافیت در روند تحقیقات پیرامون این رویداد، خاطرنشان کرده که از موضع گروه کاری بین المللی حمایت می کند و ایران باید خواست های خانواده های قربانیان را در نظر بگیرد.

وی در این دیدار همچنان خواهان کاهش تنش در منطقه شده و نقش کانادا برای تأمین صلح و ثبات در افغانستان با اهمیت خوانده است.

این در حالی است که یک هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی کشور اوکراین در اولین ساعات صبح چهارشنبه(۱۸جدی) در ایران سقوط کرد که در نتیجه، تمام ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند، اما پس از این رویداد، ستاد کل نیروهای مسلح ایران اعلان کرد که این هواپیما توسط یک “اشتباه انسانی” و با “شلیک موشک” سقوط کرده است. به دنبال این رویداد، ریاست جمهوری افغانستان کشته شدن ۱۳ شهروند افغانستان در این سانحه هوایی را تایید کرده، اما سفارت افغانستان در ایران گفته است که مطابق به گفته های حکومت ایران، در این رویداد ۱۰ شهروند افغانستان کشته و جسد همه آنان شناسایی شده است.

لینک اصلی: http://khabarnama.net/blog/2020/01/16/گفتگوی-غنی-و-ترودو-درباره-سانحه-سقوط-هو/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرنامه

آخرین خبر ها:

Loading