بازتاب نیوز

ثبت ۹۰۰ اعتراض استینافی در کمیسیون شکایات انتخاباتی

٢٦ جدي ١٣٩٨ صدای آمریکا

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان می‌گوید که تا اکنون دسته‌های انتخاباتی در ۱۹ ولایت، ۹۰۰ اعتراض استیناف‌طلبی را در مورد تصامیم دفاتر ولایتی این کمیسیون در خصوص شکایت‌های انتخاباتی ثبت کرده اند.

روند رسمی ثبت اعتراض‌های استیناف‌طلبی روز سه شنبه ۱۴ جنوری (۲۴ جدی) آغاز شد و امروز دومین روز این روند بود.

بر اساس آمار کمیسیون شکایات انتخاباتی حدود ۷۶۹ اعتراض استینافی در ۱۷ ولایت ثبت قبل از آغاز رسمی این روند به ثبت رسیده است.

اما زرمینه کاکر، معاون سخنگوی این کمیسیون گفت که تا پایان روز چهارشنبه ۱۵ جنوری (۲۵ جدی) اعتراض‌های استینافی به ۹۰۰ مورد افزایش یافته است.

او افزود که بیشترین اعتراض‌ها در کنر ثبت شده که شمار آن به ۲۲۵ مورد می‌رسد و لغمان با داشتن ۱۷۷ اعتراض و غور ۱۴۲ مورد به ترتیب در جایگاه دومین و سومین ولایاتی قرار دارند که بیشترین اعتراض‌های استینافی ثبت شده است.

معلومات کمیسیون شکایات انتخاباتی نشان می‌دهد که در بغلان یک اعتراض ثبت شده و در پایین جدول قرار دارد. اما در ۱۵ ولایت دیگر بین دو تا ۹۰ اعتراض استینافی ثبت شده است.

اما هنوز آمار ثبت اعتراض‌ها در ولایت‌های کابل، بادغیس، پروان، پکتیکا، تخار، جوزجان، دایکندی، سمنگان، فراه، کندهار، لوگر، میدان وردک و هلمند نهایی نشده است.

بر اساس قانون انتخابات، ستادهای انتخاباتی تا پایان امروز پنجشنبه ۱۶ جنوری (۲۶ جدی) فرصت دارند که در مورد تصامیم دفاتر ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی استیناف‌خواهی کنند.

کمیسیون مرکزی شکایات انتخاباتی مکلف است که در جریان پانزده روز کاری، موارد اعتراضی را به رویت اسناد و مدارک، دوباره بررسی کند و تصمیم نهایی را بگیرد.

لینک اصلی: https://www.darivoa.com/a/appeal-of-election-campaigns-/5247792.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای آمریکا

آخرین خبر ها:

Loading