بازتاب نیوز

افزایش بی پیشینه ی اعدام در عربستان سعودی

٢٦ جدي ١٣٩٨ پاسبانان

کابل-افغانستان(گ.ر.پ):

خبرنگار: فردوس رسولی

به نقل از یورونیوز و به گزارش از پاسبانان، تازه ترین گزارش ها در سال ۲۰۱۹ میلادی نشان میدهد که عربستان سعودی بیشترین آمار را در اعدام کردن مجرمان در جهان دارد. سازمان حقوق بشر به گزارشات دست یافته است که این کشور در یک سال اخیر ۱۸۴ تن را که ۹۰ تن آن شهروندان خارجی بودند را به جرم قاچاق مواد مخدر و قتل اعدام کرده است.

شمار اعدام ها از سال 2015 میلادی به این سو در عربستان سعودی افزایش چشمگیری داشته است در حالی که در سال 2014 میلادی سازمان های حقوق بشری 88 پرونده ی اعدام را در این کشور به ثبت رسانده بودند. در سال 2015 این آمار به 157 تن افزایش یافت و در نهایت در سال 2019 میلادی این آمار به گونه ی سرسام آو به 184 پرونده افزایش یافته است

این درحالیست که تمامی حکام و شاهزاده گان عربستان سعودی به ویژه ولیعهد این کشور محمد بن سلمان پس از قتل جمال خاشاقچی یکی از منتقدان سر سخت رژیم عربستان سعودی در ترکیه که به شکل فجیع آن به قتل رسید بارها از سوی نهادهای بین المللی و حقوق بشری مورد انتقاد های شدید قرار گرفته است. با این همه تا اکنون رهبری رژیم شاهی عربستان سعودی در مورد این گزارش ابراز نظر نکرده است. اما سازمان های حقوق بشری و مدافع قوانین بین المللی با ابراز نگرانی از وضعیت حاکم در عربستان سعودی می گویند که اگر جلو این نا فرمانی های سیاسی عربستان گرفته نشود ممکن این روند سبب افزایش سلب آزادهای حقوق بشر در این کشور گردد. این در حالیست که عربستان سعودی پس از گزینش محمد بن سلمان ولیعهد آن کشور اکنون تلاش دارد تا تمامی محدودیت های وضع شده در جامعه ی عربی را بر طرف سازد.

لینک اصلی: https://pasbanan.com/dr/unprecedented-increase-of-executions-in-saudi-arabia/?utm_source=rss

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پاسبانان

آخرین خبر ها:

Loading