بازتاب نیوز

ملل متحد: دهه گذشته گرم‌ترین دهه بوده است

٢٦ جدي ١٣٩٨ دويچه وله

ملل متحد روز چهارشنبه اعلام کرد که دهه گذشته گرم‌ترین دهه‌ای بوده که به ثبت رسیده و سال ۲۰۱۹ دومین گرم‌ترین سال در تاریخ بوده است.

سازمان جهانی هواشناسی با نشر اعلامیه‌ای گفته است: «بعد از سال‌های ۱۹۸۰ هر دهه نسبت به دهه قبلی‌اش گرم‌تر بوده است. پیش‌بینی می‌شود که این گرمایش ادامه یابد.»

سازمان جهانی هواشناسی این یافته‌های خود را براساس معلومات به دست آمده از سراسر جهان نشر کرده است.

پتری تالس، رئیس سازمان جهانی هواشناسی گفت که سال ۲۰۲۰ به ادامه سال ۲۰۱۹ با حوادث مرتبط به اقلیم و آب و هوا آغاز شد: «متاسفانه ما در سال ۲۰۲۰ و دهه‌های پیش رو شاهد آب و هوای افراطی خواهیم بود که در اثر انتشار میزان بی‌سابقه گازهای گلخانه‌ای تشدید شده است.»

تالس به خصوص به آتش‌سوزی‌های کنونی در آسترالیا اشاره کرد که باعث کشته شدن ۲۸ تن، بیجاشدن ده‌ها هزار تن و نابودی حدود یک میلیارد حیوان شده است.

ملل متحد گفته است برای این که میزان گرمایش زمین به ۱،۵ درجه سانتی‌گراد محدود شود، انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از فعالیت‌های انسانی تا سال ۲۰۳۰ باید سالانه به ۷،۶ درصد کاهش یابد. بسیاری کشورهای جهان در توافقنامه اقلیمی پاریس تعهد کرده اند که گرمایش زمین را به ۱،۵ درجه سانتی‌گراد محدود کنند.

تالس گفت که از زمان شروع ثبت درجه آب و هوا در سال ۱۸۵۰ به این سو گرمای جهانی ۱،۱ درجه سانتی‌گراد افزایش یافته است. از آنجایی که بخش اعظم گرمایش جهان در اقیانوس‌ها جذب می‌گردد، حیات جانوران دریایی و اکوسیستم دریایی بیشترین ضربه را متحمل شده اند.

تالس افزود که اگر میزان تولید کاربن دای اکساید به شکل کنونی ادامه یابد، میزان گرمای جهانی تا آخر قرن جاری سه تا پنج درجه سانتی‌گراد افزایش خواهد یافت.

 • default
  هشت کاری که می‌توانیم برای محیط زیست انجام بدهیم مسئولانه سفرکنیم و از یکجا به جای دیگر برویم.

  طی کردن مسیرهای کوتاه توسط بایسکل یا پیاده ساده‌ترین راهی است که ما می‌توانیم برای کاهش کاربن دای اکساید انجام بدهیم. این کار علاوه بر این، به صحت ما نیزمفید است. به همین شکل استفاده از قطار به جای هواپیما نیز باعث می‌شود که در کاهش تغییرات اقلیمی نقش بازی کنیم.

 • default
  هشت کاری که می‌توانیم برای محیط زیست انجام بدهیم خریداری اجناس مناسب با محیط زیست

  برای خرید، باید دقیق باشیم و هوشیارانه عمل کنیم. حالا بیش از هر زمان دیگری انتخاب کردن اجناس مناسب برای محیط زیست ساده‌تر است. با این کار می‌توانیم تولیدات مناسب با محیط زیست را تقویت کنیم. خریداری اجناس دست دوم و خودداری از اصراف نیز اهمیت مهمی در مبارزه با تغییرات اقلیمی دارد. خوب است همواره با خود فکر کنیم که آیا به آنچه می‌خریم واقعاَ نیاز داریم یا نه.

 • default
  هشت کاری که می‌توانیم برای محیط زیست انجام بدهیم از ضایعات مواد غذایی جلوگیری کنیم

  آیا می‌دانید که هر سال تقریباَ یک سوم مواد غذایی تولید شده ضایع می‌شود؟ کاری که می‌توانیم انجام بدهیم این است که ضایعات مواد غذایی را به حداقل کاهش بدهیم. می‌توانیم غذاهای پس‌مانده را مصرف کنیم و از مواد باقی‌مانده به صورت ابتکاری غذای جدید آماده کنیم. علاوه بر این، می‌توانیم ضایعات مواد غذایی را در سطل جداگانه انداخته و به کود تبدیل کنیم.

 • default
  هشت کاری که می‌توانیم برای محیط زیست انجام بدهیم خاموش کردن وسایل برقی که مورد نیاز نیست

  هرچند امروزه بیش از هر زمان دیگری از طریق اینترنت به دنیا وصل هستیم، کوشش کنیم چراغها، لپتاپ‌ها و دیگر وسایل برقی را وقتی نیاز نداریم خاموش کنیم. این کار می‌تواند در درازمدت به ذخیره مقدار بزرگ انرژی بی‌انجامد. وقتی این کارها را تکرار کنیم، به زودی تبدیل به عادت می‌شود، عادتی که به نفع اقلیم است.

 • default
  هشت کاری که می‌توانیم برای محیط زیست انجام بدهیم صدای خود را بلند کنیم!

  صدای مان را برای مبارزه علیه تغییرات اقلیمی بلند کنیم. نه تنها از طریق تظاهرات خیابانی، بلکه سیاستمداران محلی را وادار کنیم که برای مبارزه علیه تغییرات اقلیمی وارد عمل شوند. در این رابطه اطلاع حاصل کنیم و با اطرافیان و دوستان مان صحبت کنید که چه کارهایی می‌توانیم برای کمک به سیاره زمین انجام بدهیم. قدرت اعتراض و خواست مردم را دست کم نگیریم.

 • default
  هشت کاری که می‌توانیم برای محیط زیست انجام بدهیم تنوع غذایی

  همه ما می‌توانیم عادات غذایی خود را سالم بسازیم. پرورش حیوانات برای استفاده از گوشت و لبنیات یکی از عوامل اصلی جنگل‌زدایی و انتشار گاز کاربن دای اکساید است. استفاده بیشتر از غذاهایی نباتی و میوه‌جات و کاهش مصرف گوشت سهم منفی ما بر محیط زیست را کمتر می‌سازد.

 • default
  هشت کاری که می‌توانیم برای محیط زیست انجام بدهیم بازیافت

  بازیافت اجناس نقش مهمی در مبارزه علیه تغییرات اقلیمی دارد. پیامدهای ویرانگر زباله‌های پلاستیکی به خصوص در دریاها و اقیانوس‌ها به صورت فزاینده آشکار می‌گردد. بازیافت باعث می‌شود که تولید چنین اجناسی کاهش یابد. علاوه بر این، می‌توان از وسایل استفاده شده چیزهای جدیدی درست کرد. چرا از بوتل پلاستیکی لامپ یا چراغ و یا خانه پرندگان نسازیم؟

 • default
  هشت کاری که می‌توانیم برای محیط زیست انجام بدهیم گردش در طبیعت

  از خانه بیرون شده و از مناظر زیبای طبیعت دیدن کنیم. هرچند این کار ارتباط مستقیمی با اقلیم ندارد، اما زیبایی این مناظر این مفکوره را در ذهن ما زنده می‌کند که باید از آن محافظت کنیم و علیه تغییرات اقلیمی وارد عمل گردیم.


Af/nf (AFP, Reuters)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/ملل-متحد-دهه-گذشته-گرمترین-دهه-بوده-است/a-52021494?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading