بازتاب نیوز

سیگار به کنگره امریکا: جنگ افغانستان توام با دروغ بوده است!

٢٦ جدي ١٣٩٨ خبرنامه

بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان(سیگار) روز چهارشنبه(۲۵ جدی) به کنگره این کشور گفته است که مقامات آمریکا در طول جنگ ۱۸ ساله افغانستان مرتبا با اغراق در گزارش های پیشرفت و ارائه آمار، برای ایجاد چهره نادرست از موفقیت به عموم مردم دروغ گفته اند.

جان ساپکو، رییس سیگار در احضاریه خویش در کمیته امور خارجه کنگره امریکا گفت: “در سراسر مسئله افغانستان بوی تنفس وجود دارد. مشکل اینجاست که حقیقتا یک عامل دلسرد کننده است. ما انگیزه ای ایجاد کرده ایم که تقریبا مردم را به دروغ گفتن ملزم می کنیم.”

ساپکو به عنوان نمونه اظهار کرد که مقام های امریکایی در مورد تعداد کودکان افغانستان که در مکاتب ثبت نام کرده اند، دروغ گفته اند.

وی خاطرنشان کرد که مقام های امریکایی درباره دست آوردهای اساسی برای مردم افغانستان در داشتن امید به زندگی، که از نظر آماری غیرممکن بود، به دروغ ادعا کرده اند.

علاوه بر این، ساپکو از دولت ترامپ انتقاد کرد، اطلاعاتی را نشان می دهند که جنگ در این کشور به طور بد پیش می رود، از جمله داده های مربوط به تلفات نیروهای افغانستان و ارزیابی از قدرت طالبان.

وی گفت: “وقتی صحبت از دروغگویی می شود، دروغ گفتن در مورد یک برنامه خاص نیست. معلوم است که همه خبرهای بد در چند سال گذشته طبقه بندی شده اند.”

کنگره امریکا در سال ۲۰۰۸ دفتر بازرس ویژه برای بازسازی افغانستان را برای بررسی تقلب های قراردادی ها در منطقه جنگ ایجاد کرد. از سال ۲۰۰۱، ایالات متحده بیش از ۱۳۲ میلیارد دالر برای نوسازی این کشور هزینه کرده است، که خرج آن بیشتر از بازسازی اروپا پس از جنگ جهانی دوم بوده است.

لینک اصلی: http://khabarnama.net/blog/2020/01/16/سیگار-به-کنگره-امریکا-جنگ-افغانستان-تو/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرنامه

آخرین خبر ها:

Loading