بازتاب نیوز

۲۶۰ میلیون مسیحی در سال گذشته در جهان مورد تعقیب و آزار قرار گرفته اند

٢٦ جدي ١٣٩٨ دويچه وله

براساس گزارش سازمان خیریه «دروازه های باز» (Open doors) که روز چهارشنبه منتشر گردید، در ادامه سال ۲۰۱۹ حدود ۲۶۰ میلیون مسیحی در سرتاسر جهان مورد تعقیب و اذیت قرار گرفته اند. در سال ۲۰۱۸ رقم مسیحیانی که در شماری از کشورهای جهان مورد آزار قرار گرفته بودند، به ۲۴۵ میلیون تن می رسید.

به گفته سازمان خیریه مذکور، ایجاد محدودیت های مذهبی در چین و گسترش فعالیت های جهادگرایان در کشورهای افریقایی یکی از عوامل افزایش موارد تعقیب و آزار مسیحیان می باشد.

بنا بر این گزارش، به ویژه تعقیب و آزار مسیحیان در کوریای شمالی به شدت افزایش یافته است و این کشور در فهرست تعقیب و آزار مسیحیان در درجه اول قرار گرفته است.

افغانستان دومین کشوری است که در آن مسیحیان مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. به تعقیب آن کشورهای سومالیا، لیبیا، پاکستان، اریتریا، سودان، یمن، ایران، هندوستان و سوریه از جمله کشورهایی اند که در آنها پیروان مسیحیت به شدت مورد تعقیب قرار دارند.

Karte Christenverfolgung 2020 DE SPERRFRIST

در این نقشه کشورهای خطرناک برای مسیحیان نشانی شده اند.

اما رقم قتل مسیحیان به تناسب سال ۲۰۱۸ از ۴۳۰۵ تن به ۲۹۸۳ قتل کاهش یافته است که در مجموع ۳۱ درصد کاهش را نشان می دهد.

در این گزارش یکی از عوامل کاهش موارد قتل مسیحیان به تناسب سال ۲۰۱۸ پایین آمدن آمار قتل مسیحیان در نایجریا خوانده شده است. با وجود آن در سال گذشته ۱۳۵۰ مسیحی در این کشور به قتل رسیدند و نایجریا هنوز هم مرگبارترین کشور برای مسیحیان به شمار می رود.

براساس اطلاعات نشر شده در این گزارش، رقم حملات بر کلیساها در ادامه یک سال اخیر پنج برابر افزایش یافته است. یعنی در مقایسه با سال ۲۰۱۸ که رقم حملات بر کلیساها به ۱۸۴۷ مورد می رسید، در سال ۲۰۱۹ مجموعاً ۹۴۸۸ حمله بر کلیساها  صورت گرفته است. به ویژه در چین دست کم ۵۵۷۶ کلیسا یا مسدود شده و یا خسارت دیده اند.

سازمان «درهای باز» سالانه لیست ۵۰ کشوری را نشر می کند که در آنها مسیحیان شدیداَ مواجه با تهدید اند. تعریفی که این سازمان از «تعقیب» ارائه می کند از خشونت گرفته تا قتل و سرکوب در زندگی روزمره را احتوا می کند.

NF/AF/ AFPD

 • Sri Lanka: Feuerwehrauto steht nach der Explosion vor dem Shangri-La Hotel in Colombo (Getty Images/AFP/I. S. Kodikara)
  آلبوم عکس: حملات بر کلیساها و هوتل‌ها در سریلانکا حملات بزرگ و هماهنگ شده

  ورودی هوتل لوکس «شانگری‌-لا» در کلمبو، پایتخت سریلانکا که در نتیجه انفجار بمب تخریب شده است. این هوتل نیز روز یک شنبه هدف حمله قرار گرفت. به گفته پولیس در مجموع در شش محل حمله صورت گرفت که شمار تلفات آن‌ها تا به حال به ۲۹۰ کشته و صدها زخمی افزایش یافته است. این بزرگ‌ترین حمله در سریلانکا از ۲۰۰۹ به بعد است.

 • Zerstörte Fassade des Shangri-la-Hotels in Colombo (Sri Lanka) (picture-alliance/AA/C. Karunarathne)
  آلبوم عکس: حملات بر کلیساها و هوتل‌ها در سریلانکا حمله بر صنعت گردشگری و رشد اقتصادی

  صنعت توریسم یا گردشگری در سریلانکا در سال‌های گذشته به صورت واضح بهبود یافته بود که این حملات ضربه‌ای بر این صنعت نیز است. هوتل لوکس «شانگری-لا» بیش از ۵۰۰ اتاق و ۴۱ آپارتمان دارد. این هوتل به حدی آسیب دیده است که فعلاَ ادامه فعالیت آن ممکن نیست. در کنار این هوتل مجلل، هوتل‌های «سینامون گراند» و «کینگس‌بوری» در کلمبو و یک هوتل کوچک دیگر در حاشیه پایتخت نیز هدف قرار گرفتند.

 • Polizisten suchen nach Spuren in den Trümmern der Shangri-La-Fassade (Getty Images/AFP/I. S. Kodikara)
  آلبوم عکس: حملات بر کلیساها و هوتل‌ها در سریلانکا تحقیق در محل حادثه

  ماموران پولیس در تلاش ردیابی نشانه‌ها در ویرانه هوتل شانگری-لا. سریلانکا سابقه آمیخته با خشونت دارد. اما بعد از ختم جنگ داخلی در سال ۲۰۰۹ وضعیت امنیتی این کشور پیوسته بهتر شده بود. اما بعد از حمله روز یک‌شنبه دیگر آن احساس امنیت وجود ندارد. به همین دلیل وزارت خارجه آلمان هشدار سفر به این کشور را تشدید کرد.

 • Sri Lanka Explosion in Sankt-Antonius-Kirche in Colombo (picture-alliance/AA/C. Karunarathne)
  آلبوم عکس: حملات بر کلیساها و هوتل‌ها در سریلانکا کلیسای «سانکت-انتونیوس»

  مهاجمان همچنین سه کلیسا را که مسیحیان در آن عید پاک را جشن می‌گرفتند، هدف قرار دادند.در این عکس کلیسای «سانکت-انتونیوس» در محله کوچسیکاد شهر کلمبو دیده می‌شود که مورد حمله قرار گرفت.

 • Zerstörte Marien-Staue in der Sankt-Antonius-Kirche in Colombo (Sri Lanka) (Reuters/D. Liyanawatte)
  آلبوم عکس: حملات بر کلیساها و هوتل‌ها در سریلانکا انفجار در زمان عبادت

  این تمثال مریم که در کلیسای سانکت-انتونیوس دو پاره شده است، خود بیانگر شدت و قدرت انفجاری است که در این کلیسا به وقوع پیوست.

 • Ein Krankenwagen im Einsatz vor der Sankt-Antonius-Kirche (Getty Images/AFP/I. S. Kodikara)
  آلبوم عکس: حملات بر کلیساها و هوتل‌ها در سریلانکا عاملان کیستند؟

  آمبولانسی در حال فعالیت در پیش روی کلیسا. هیچ شخص یا گروهی مسئولیت این حملات را تا به حال به عهده نگرفته است. در این اواخر گزارش‌هایی از منازعه میان مسلمان‌ها و بودایی‌هایی که اکثریت جامعه را تشکیل می‌دهند، وجود داشته است.

 • Sicherheitskräfte vor der Saknt-Antonius-Kirche in Colombo (Reuters/D. Kiyanawatte)
  آلبوم عکس: حملات بر کلیساها و هوتل‌ها در سریلانکا تدابیر امنیتی

  بعد از این حملات، تدابیر امنیتی در سراسر این کشور تشدید یافت. این تصویر نیروهای امنیتی را در محله‌ای در کلمبو نشان می‌دهد که مورد حمله قرار گرفته است. علاوه بر آن، قیود شبگردی وضع شده است. علاوه بر این، حکومت دسترسی به رسانه‌های اجتماعی را مسدود کرده است. دلیل آن جلوگیری از نشر شایعات است.

 • Krankenwagen vor der Sankt-Antonius-Kirche in Colombo (Sri Lanka) (Reuters/D. Liyanawatte)
  آلبوم عکس: حملات بر کلیساها و هوتل‌ها در سریلانکا «صحنه‌های وحشتناک»

  در این سلسله از حملات بیش از ۵۰۰ تن زخمی شدند که در شفاخانه‌ها زیر تداوی قرار دارند. هارشا د سیلوا، یکی از وزیران کابینه از «صحنه‌های وحشتناک» صحبت کرده است. رانیل ویکرمه سینگه، نخست وزیر این کشور گفت که «هدف این حملات، بی‌ثبات سازی کشور بود.»

 • Drei Priester auf dem Weg in die abgesperrte Sankt-Antonius-Kirche (Reuters/D. Liyanawatte)
  آلبوم عکس: حملات بر کلیساها و هوتل‌ها در سریلانکا محکومیت حملات در سراسر جهان

  سه کشیش در حال وارد شدن به کلیسای سانکت-انتونیوس. این حملات در سراسر جهان مورد نکوهش قرار گرفته است. رهبران بسیاری کشورها پیام همدردی فرستادند. پاپ فرانسیکوس، رهبر کاتولیک‌های جهان، نیز برای قربانیان این حملات دعا کرد. نمایندگان دیگر ادیان نیز این حملات را محکوم کردند.


لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/۲۶۰-میلیون-مسیحی-در-سال-گذشته-در-جهان-مورد-تعقیب-و-آزار-قرار-گرفته-اند/a-52022350?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading