بازتاب نیوز

وزارت صنعت و تجارت: در یک سال گذشته به ۵۰ کشور صادرات داشته‌ایم!

٢٦ جدي ١٣٩٨ روزنامه راه مدنیت

راه مدنیت: وزارت صنعت و تجارت، امروز پنج‌شنبه (۲۶ جدی) در نشستی خبری دست‌آوردهای سال ۲۰۱۹ میلادی این وزارت را همگانی کرد.

سمیر رسا، سخنگوی این وزارت گفت که هدف اصلی وزارت صنعت و تجارت، تبدیل افغانستان از کشوری وارداتی به صادراتی است. وی افزود: «براساس آمار، در سال گذشته میلادی، افغانستان به ارزش یک میلیارد دالر امریکایی به کشورهای دور و نزدیک صادرات داشته است.»

آقای رسا، گفت: در سال جدید میلادی این رقم تا ۱٫۵ میلیارد و در سال ۲۰۲۱ میلادی تا ۲ میلیارد دالر افزایش خواهد یافت.

حمل‌ونقل کالاها در دهلیز هوایی نسبت به سال ۲۰۱۸ افزایش ۳۳درصدی داشته است و قرار است دهلیز جدید هوایی با کشور اندونیزیا در آیندۀ نزدیک آغاز به کار کند.

این وزارت امیدوار است تولید و صادرات زعفران در کشور بیش‌تر افزایش یابد؛ زعفران افغانستان یکی از اقلام صادراتی کلان است که بیش‌ترین صادرات کشور را به خود اختصاص داده است.

با توجه به نگرانی از بسته شدن و توقف صادرات از راه لاجورد، وزارت تجارت با رد بسته شدن این راه، وجود مشکلات کوچک تخنیکی و مسدود شدن آن توسط برف را می‌پذیرد.

سخنگوی این وزارت با اشاره بر افزایش صادرات کالا به کشورهای خارجی می‌گوید که در سال گذشته میلادی افغانستان به ۵۰ کشور جهان صادرات داشته است که از این میان بیش‌ترین صادرات به کشورهای هند، پاکستان، چین، ترکیه و امارت متحده عرب بوده است.

در سال گذشته میلادی، این وزارت موفق به برگزاری ۱۷ نمایشگاه بین‌المللی کالاهای کشور، در کشورهای خارجی شده است. توزیع زمین در پارک‌های صنعتی، یکی دیگر از فعالیت‌های این وزارت در سال گذشته است. مسوولان این وزارت تاکید می‌کنند که اصلاحات زیادی در اخذ جواز شرکت‌های خصوصی به وجود آمده است و در سال گذشته در حدود ۱۹۱۰۰ جواز جدید، تمدید و مثنی داده شده است.

سخنگوی این وزارت در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر این‌که چرا سرپرست این وزارت به استجوابیه مجلس نمایندگان حاضر نشده است، گفت که آقای اجمل رحیمی، سرپرست این وزارت به علت مریضی و مصروفیت‌های کاری موفق به حضور در مجلس نشده است و تصمیم مجلس مبنی بر تعلیق بودجه این وزارت غیرقانونی و خلاف قانون اساسی کشور است.

سید طاها فضل

لینک اصلی: https://madanyatonline.com/8-780/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه راه مدنیت

آخرین خبر ها:

Loading