بازتاب نیوز

رییس‌جمهور در گفتگو با ترودو: خواستار کاهش تنش در منطقه هستیم

٢٦ جدي ١٣٩٨ روزنامه راه مدنیت

راه مدنیت: «جاستین ترودو» صدراعظم کانادا، شام روز گذشته در تماس تلیفونی با محمداشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان درباره سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران، گفتگو کرد.

در این گفتگو صدراعظم کانادا با ابراز مراتب تسلیت خود به رییس‌جمهور، مردم افغانستان و خانواده‌های قربانیان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران، گفت که این حادثه تکان‌دهنده باعث تأثر و اندوه بسیار مردمان ما شده است.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده که صدراعظم کانادا از آقای غنی خواسته است تا به صورت مشترک درباره گام‌های بعدی تمرکز کنند. به گفته وی، برعهده گرفتن مسوولیت این سانحه توسط ایران، یک گام مثبت بود؛ اما باید گام‌های بعدی نیز برداشته شود.

ترودو تاکید کرد که جامعهٔ بین‌المللی برای مشخص شدن علت مشکل، منتظر اقدامات بعدی و پیشرفت تحقیقات قابل‌ اعتبار است. صدراعظم کانادا گفت: افزون بر این‌که ایران مسوولیت این حادثه را پذیرفته است باید به صورت شفاف برای فراهم کردن زمینه تحقیقات بین‌المللی نیز اقدام و مسیر درست را برگزیند.

وی تصریح کرد که قرار است امروز در لندن نخستین گروه کاری برای هماهنگی بیشتر درباره چگونگی وقوع این رویداد، نشستی برگزار کند. او افزود: ما برای تأمین عدالت برای قربانیان و آشکار شدن حقایق تلاش می‌کنیم.

صدراعظم کانادا گفت که در صورت لزوم، برای مصونیت هرچه بیشتر پروازها و جلوگیری از وقوع چنین حوادثی جامعه بین‌المللی، قواعد و اصول حاکم هوانوردی را بازنگری کند.

وی خطاب به رییس‌جمهور غنی، افزود: کانادا برای صلح و ثبات افغانستان و کاهش تنش‌ها در منطقه متعهد است و همگام با حکومت افغانستان تلاش خواهد کرد.

در این مکالمهٔ تلیفونی، رییس‌جمهور غنی ضمن ابراز مراتب تسلیت خود به مردم، دولت و خانواده‌های قربانیان کانادایی، از رهبری، مدیریت و احساس غم‌شریکی صدراعظم آن کشور، سپاسگزاری کرد.

رییس‌جمهور گفت که افغانستان در غم شما شریک است و دولت و مردم ما نسبت به این سانحه و شهادت سیزده تن از افغان‌ها، بسیار اندوهگین‌ هستند. وی افزود: برای آشکار شدن حقیقت این حادثه و تأمین حقوق قربانیان، جامعه بین‌المللی باید نقش مؤثر ایفا کند.

رییس‌جمهور تصریح کرد که ما نیز بخشی از گروه کاری هستیم و تاکید ما این است که ایران اقدامات لازم را روی دست گیرد؛ زیرا هم‌وطنان ما خواستار وضاحت هستند. رییس‌جمهور غنی ضمن تاکید بر شفافیت در پروسهٔ تحقیقات، گفت: از موقف گروه کاری حمایت می‌کنیم. وی افزود: ایران باید خواست‌های خانواده‌های قربانیان را درنظر بگیرد.

رییس‌جمهور افغانستان گفت: سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان در هماهنگی با هیئت کانادا، درباره موارد مطرح‌شده از نزدیک کار خواهد کرد. وی افزود: ما خواهان کاهش تنش‌ها در منطقه هستیم و نقش کانادا برای صلح و ثبات افغانستان بسیار دارای اهمیت است.

لینک اصلی: https://madanyatonline.com/8-778/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه راه مدنیت

آخرین خبر ها:

Loading