بازتاب نیوز

اذعان مقام آمریکایی به حمایت واشنگتن از مسئولان فاسد در افغانستان

٢٦ جدي ١٣٩٨ خبرگزاری تسنیم

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «جان سپکو» سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، به حمایت واشنگتن از افراد جنگ سالار و مقامات فاسد در افغانستان اذعان کرد.

وی اظهار داشت که آمریکا با حمایت از این افراد در افغانستان، اهداف راهبردی خود را تضعیف کرده و ناخواسته سبب تقویت طالبان شده است.

سپکو تاکید کرد: آمریکا در آینده نیاز دارد که به مسئله فساد بپردازد و پول نقد نیز در اختیار کشوری مانند افغانستان قرار ندهد.

سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان در گزارش چندی قبل خود نیز گفته بود: مبالغی را که اداره توسعه بین‌المللی آمریکا موسوم به «USAID» در افغانستان هزینه کرده سبب گسترش فساد در افغانستان شده است.

وی همچنین تاکید کرده بود: مبالغ هنگفتی که برای کسب نتایج سریع برای با ثبات‌سازی افغانستان هزینه شده بود اغلب سبب وخیم‌تر شدن بحران، ایجاد فساد و تقویت حمایت از مخالفان مسلح دولت افغانستان شده است.

از سوی دیگر، «شیکاگو تریبون» نوشته بود که صلح در افغانستان تنها از طریق مذاکره با طالبان امکانپذیر است، زیرا مردم حکومت سایه این گروه را به دلیل فساد اداری گسترده در دولت این کشور پذیرفته‌اند.

همچنین «فرانک واگل» از بنیانگذاران سازمان «شفافیت بین‌الملل» در نشستی اعلام کرده بود که فقدان حاکمیت قانون و فساد اداری از عوامل اساسی بحران در افغانستان است.

وی اظهار داشت که اخاذی در نهادهای قضایی، پلیس و سطوح مختلف دولت افغانستان سبب افزایش حمایت مردم از طالبان شده است.

به گفته واگل، به دلیل وجود فساد اداری در دولت افغانستان وعده طالبان برای تامین عدالت اجتماعی در این کشور سبب شده تا مردم از آنها حمایت کنند.

انتهای پیام/.

 

لینک اصلی: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/10/26/2183220/اذعان-مقام-آمریکایی-به-حمایت-واشنگتن-از-مسئولان-فاسد-در-افغانستان

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری تسنیم

آخرین خبر ها:

Loading