بازتاب نیوز

وزیر خارجه پاکستان: طالبان به «کاهش خشونت» توافق کرده اند

٢٦ جدي ١٣٩٨ دويچه وله

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در یک پیام ویدیویی که روز پنج شنبه از سوی دفترش نشر شده، گفته است: «طالبان به تقاضای کاهش خشونت موافقت کرده اند.»

به شبکه تلگرام ما بپیوندید! 

گروه طالبان به صورت رسمی تا حالا در این رابطه چیزی نگفته است. اعضای دفتر سیاسی این گروه در قطر از تایید یا رد این مساله خودداری کرده و گفتند که موقف این گروه بعداَ نشر می‌شود.

وزیر خارجه پاکستان در مورد چگونگی «کاهش خشونت» جزئیات نداده است. او این اقدام را «پیشرفت مسرت‌بخش» توصیف کرده و ابراز خوش‌بینی کرده است که «گامی در جهت یک توافقنامه صلح» باشد.

گفته می‌شود که شورای رهبری طالبان در پاکستان مستقر است و اخیراَ گزارش‌هایی نشر شد که هیئت دفتر سیاسی طالبان برای مشورت با شورای رهبری به پاکستان سفر کرده است. پاکستان همواره به حمایت از طالبان متهم شده است، اما این کشور این ادعاها را رد کرده است.

خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از منابع طالبان که از جریان مذاکرات آگاهی دارند، گزارش داده است که این گروه پیشنهاد یک آتش‌بس موقتی هفت تا ده روزه را به نماینده خاص ایالات متحده امریکا سپرده است.

این منابع که نام شان فاش نشده، گفته اند که این پیشنهاد آتش‌بس موقتی شام چهار شنبه به زلمی خلیل‌زاد، نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای روند صلح افغانستان در قطر تسلیم داده شده است.

نماینده خاص ایالات متحده امریکا در ماه دسمبر مذاکرات با طالبان را از سر گرفت، اما بعد از یک حمله بر پایگاه نیروهای امریکایی در بگرام، این مذاکرات دچار وقفه شد. از چند روز به این سو گزارش‌هایی وجود دارد که دو جانب دوباره در قطر برای مذاکرات گردهم آمده اند.

af/na (dpa, AP)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/وزیر-خارجه-پاکستان-طالبان-به-کاهش-خشونت-توافق-کرده-اند/a-52024392?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading