بازتاب نیوز

وزیر خارجه پاکستان: طالبان آماده کاهش خشونت برای پیشرفت روند صلح افغانستان است

٢٦ جدي ١٣٩٨ بی بی سی

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان از آمادگی طالبان برای کاهش خشونت‌ها و پیشرفت در روند صلح افغانستان خبر داده است.

آقای قریشی امروز پنجشنبه (۲۷ جدی/دی) در یک پیام تصویری با اشاره به روند صلح افغانستان گفت که کشورش مسئولیت خود در زمینه صلح افغانستان را به اندازه کافی انجام داده است.

او در این پیام به صراحت از "پیشرفت خوب" در زمینه صلح افغانستان یاد کرد و مدعی شد که صلح به منفعت پاکستان و افغانستان است.

آقای قریشی گفت: "امروز یک پیشرفت خوب صورت گرفته است. طالبان برای تقاضای کاهش خشونت ابراز آمادگی کرده‌اند و من فکر می‌کنم این تصمیم باعث برداشتن یک گام به سوی معاهده صلح است. پاکستان در این زمینه مسئولیتی را که به عهده داشت، تاحدی کافی انجام داده. خواست ما این است که همه منطقه به طرف صلح گام بردارد تا افغانستان و مردم پاکستان از منفعت آن بهره‌مند شوند."

در همین حال یک منبع گروه طالبان که نخواست نامش گرفته شود به بی‌بی‌سی گفت که این گروه تنها "به کاهش خشونت" در شهرهای بزرگ توافق کرده‌اند.

پیش از این نیز برخی رسانه‌های محلی به نقل از منابع افشا نشده از توافق بر سر کاهش هفت روزه خشونت‌ها گزارش کرده بودند.

وزیر خارجه پاکستان توضیح نداد که تقاضای کاهش خشونت از سوی کدام جناح دخیل در این روند مطرح شده است. دولت افغانستان هم می‌گوید از آنچه توافق بر سر کاهش خشونت‌ها گزارش می‌شود، مطلع نیست.

سلام رحیمی، وزیر دولت در امور صلح افغانستان امروز در نشست انستیتوی مطالعات استراتژیک افغانستان ضمن ابراز بی‌خبری از این مسئله گفت خواست دولت افغانستان آتش‌بس است.

آقای رحیمی گفت این نهاد روند مذاکرات در دوحه را دنبال می‌کند و تاکنون طالبان رسما چیزی را در این نشست ارائه نکرده‌اند.

آقای رحیمی با تاکید بر خواست دولت افغانستان مبنی بر آتش‌بس گفت "کسی طرفدار کاهش خشونت نیست" و کاهش خشونت برای طرف‌ها مکلفیتی را ایجاد نمی‌کند.

او گفت: "کسی طرفدار این نیست که موضوع کاهش خشونت باشد. هیچ کس نمی‌فهمد که کاهش خشونت یعنی چی! در اصول مفهومش این است که دو طرف کوشش کنند تا مقدار جنگ‌ها، عملیات‌‎ها و حملات کمتر شود نسبت به پیشتر. ما آتش‌بس می‌خواهیم. آتش‌بس در یک کلمه، یک چیز را می‌گوید. یعنی فیر (شلیک) نکن. هر کس اگر فیر (شلیک) می‌کند او آتش‌بس را شکسته. در کاهش خشونت هیچ کس مکلفیتی ندارد."

سلام رحیمی، وزیر دولت در امور صلح افغانستان

در عین حال اعلان موقف طالبان به عنوان خبر تازه از زبان وزیر خارجه پاکستان نیز نشاندهنده عمق و پهنای کنترل و تسلط اسلام آباد بر این گروه است. اگر روزی طالب دست از انسان کشی بردارد چیزی برای انجام دادن و گفتن ندارد. انسان کشی یگانه وسیله باقی مانده در اختیار طالبان است. روزیکه طالب با جامعه جمهوریت وارد بحث شود مانند یخ آب میشوند و مانند جن در برابر بسم الله قرار میگیرند و نابود میگردند. نگران نباشید.

در همین حال امرالله صالح، معاون اول تیم انتخاباتی محمد اشرف غنی در واکنش به اظهارات وزیر پاکستان، بحث "کاهش خشونت" را از نظر حقوقی و سیاسی بی‌معنی خوانده و اظهارات وزیر خارجه پاکستان را "به نمایندگی از طالبان نشان‌دهنده پهنای کنترل و تسلط اسلام‌آباد" بر طالبان خوانده.

در همین حال روز گذشته حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان در دیدارهای جداگانه با وزیر خارجه ایران و نماینده ویژه نخست وزیر بریتانیا برای افغانستان و پاکستان در مورد روند صلح افغانستان گفتگو کرده است.

شورای امنیت ملی افغانستان با نشر یک اعلامیه گفته در دیدار آقای محب با گارت بایلی، نماینده‌ ویژه نخست وزیر بریتانیا برای افغانستان و پاکستان در مورد روند صلح افغانستان، وضعیت منطقه و کاهش تلفات ملکی در جنگ کنونی این کشور گفتگو صورت گرفته است.

او همچنین در دیدار با جواد ظریف، وزیر خارجه ایران ضمن ابراز نگرانی از تحولات اخیر در این کشور، تاکید کرده که روند صلح افغانستان نباید متضرر شود.

دیدار حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان و محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در هند

تاکنون ۹ دور گفتگو میان نمایندگان آمریکا و گروه طالبان برگزار شده اما به نتیجه نهایی منتهی نشده است.

در آخرین دور از گفتگوها زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان از رسیدن به توافقی "در اصول" با طالبان خبر داد و گفت این توافقنامه برای اجرایی شدن نیازمند تایید آقای ترامپ است.

اما یک هفته پس از آن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفتگو با طالبان را منتفی اعلام کرد. آقای ترامپ پس از آن این تصمیم را گرفت که یک حمله طالبان در کابل به کشته شدن ۱۲ نفر از جمله یک سرباز آمریکایی هم انجامید.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

لینک اصلی: https://www.bbc.com/persian/afghanistan-51135034

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading