بازتاب نیوز

تیم تحقیقاتی کانادایی در ایران: اجازۀ دسترسی به 'جعبۀ سیاه' داده نشد

٢٦ جدي ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

یک تیم کانادایی برای تحقیقات در مورد سقوط طیاره مسافربری اوکراین به تهران رفته است.

حکومت کانادا می‌گوید، با آن‌که تیم تحقیقاتی این کشور از محل سانحه دیدن کرده، اما تا کنون به آن‌ها اجازۀ دسترسی به بلک باکس (جعبۀ سیاه) این طیاره داده نشده‌است.

اطلاعات ثبت شده در جعبۀ سیاه برای روشن شدن علت سقوط طیارات خیلی مهم خوانده می‌شود.

مارک گارنیو وزیر ترانسپورت کانادا ابراز امیداوری کرده که با دسترسی به جعبه سیاه این طیاره، تیم تحقیقاتی آن‌ها بتواند دلیل این نکته را روشن سازد که چرا این طیاره مسافربری اوکراین توسط نیروهای ایرانی هدف راکت قرار گرفته است.

صبح چهارشنبه هفته گذشته، درست چند ساعت بعد از حملات راکتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بر شماری از پایگاه‌های نظامی امریکا در عراق، پرواز شماره ۷۵۲ شرکت هوایی بین‌المللی اوکراین، لحظاتی بعد از پرواز از میدان هوایی امام خمینی در تهران سقوط کرد و همۀ ۱۷۶ سرنشین آن، به‌شمول ۵۷ کانادایی و ۱۳ افغان، کشته شدند.

بر اساس اصول بین‌المللی، هیئت کشورهایی‌که شهروندان آن در یک سانحۀ هوایی کشته می‌شوند، شرکت طیاره‌سازی که طیارۀ آن سقوط کرده و بورد ملی مصونیت ترانسپورتی امریکا حق دارد تا در تحقیقات در مورد رویداد‌های شرکت کنند که در آن طیارات بوئینگ دخیل اند. طیارات بوئینگ در امریکا ساخته می‌شود.

قبلاً علی عابد‌زاده رئیس ادارۀ هوا‌نوردی ایران گفته بود، آن‌ها به بورد ملی مصونیت ترانسپورتی امریکا، کارشناسان شرکت طیاره‌سازی بوئینگ، اوکراین، فرانسه و کانادا اجازه می‌دهند، تا در امر تحقیقات در مورد سقوط این طیاره سهم بگیرند.

این در حالی‌ست که ایران بعد از سه روز انکار، سرانجام در یک اعلامیه سقوط پرواز شماره ۷۵۲ شرکت هوایی بین‌المللی اوکراین را "خطای انسانی" خوانده گفت: "این طیاره غیر عمدی مورد اصابت یک راکت ضد هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این کشور قرار گرفته است."

حسن روحانی رئیس‌ جمهور ایران سقوط طیاره مسافربری اوکراین را یک "خطای دردناک و نابخشودنی" خوانده از قوای قضائیه ایران خواسته است، یک "محکمۀ خاص" را برای رسیدگی به این رویداد تشکیل دهد.

روحانی خواستار ایجاد محکمه ویژه برای رسیدگی به قضیه سقوط طیاره اوکراین شد

بعد از سقوط این طیاره، هزاران تن در ایران به جاده‌ها برآمده، خواستار تأمین عدالت شده‌اند.

بر اساس گزارش آژانس خبری رویترز، در ویدیوهایی‌که از تظاهرات نشر شده، نیروهای امنیتی ایران دیده می‌شوند که در برابر اعتراض کنندگان از مرمی‌های حقیقی و گاز اشک‌آور استفاده می‌کنند. پولیس تهران تیراندازی بر تظاهر کنندگان را رد کرده‌است.

وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا به مقام‌های ایران هشدار داده‌است که واشنگتن خشونت در برابر تظاهر کنندگان را "تحمل" نخواهد کرد.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/30380694.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading