بازتاب نیوز

زنان هرات خواهان جلوگیری از رشد افراط گرایی در این ولایت شدند

٢٦ جدي ١٣٩٨ صدای افغان - آوا

زنان هرات خواهان جلوگیری از رشد افراط گرایی در این ولایت شدند
شماری از زنان در هرات پس از نشر بنرهای تبلیغاتی مبنی بر داشتن غیرت مردان در برابر نوع پوشش و حجاب زنان در این ولایت واکنش نشان داده و آنان با حضور در دفتر والی هرات خواهان جلوگیری از رشد افراط گرایی شدند.
 

خبرگزاری آوا – هرات: امروز 5 شنبه ده‌ها تن از ز‌نان به شمول مسئولان نهادها، کارمندان، خبرنگاران و زنان متشبث در بخش خصوصی برخوردهای سلیقه‌ای با زنان را مغایر با قوانین نافذ در کشور عنوان کردند و خواهان برخورد با عوامل توهین به زنان شدند.
 
سید محمد شیرزادی رییس حج و اوقاف می‌گوید:"دین مبین اسلام جدی ترین حامی زنان در بخش‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است."
 
او تأکید دارد که افراد و اشخاص، صلاحیت تطبیق حدود را ندارند.
 
والی هرات نیز جدی‌ترین اولویت کاری خود را حمایت از زنان عنوان کرد و با اشاره به افزایش حضور زنان در رهبری وساختار ادارات ملکی این ولایت گفت که علیه هرگونه خشونت علیه زنان برخورد جدی خواهد شد.
 
والی هرات بخاطر جلوگیری از خشونت علیه زنان و تحقق خواست‌های شان نیز قول همکاری داد.
 
گفتنی است از چند روز بدینسو بنرهای تبلیغاتی از سوی اداره مرکزی امر به معروف و نهی از منکر گازرگاه شریف که مولوی مجیب الرحمان انصاری خطیب نماز جمعه این مسجد می باشد در سطح شهر بخصوص منطقه گازرگاه به چشم می خورد که مردان را به داشتن غیرت در برابر نوع پوشش و حجاب زنان شان توصیه و ترغیب نموده است.
 
این تبلیغات واکنش های مثبت و منفی مردم در پی داشته، برخی از این گفته حمایت و برخی دیگر آن را در تضاد با دموکراسی حاکم در کشور می دانند.
 
از آنجایی که شهر هرات دارای مردمی سنتی است و اکثریت زنان چادر رنگی(چادر نماز) به سر دارند اما طی سالهای اخیر هر روز به تعداد زنان با پوشش مانتو و پوششی غیر از چادر افزوده می شود که تا حدی با باورهای دینی و عنعنات دیرینه مردم در تضاد قرار دارد.
 
از آنجایی که بارها واکنش عالمان دین در این شهر را در پی داشته است.
 
این در حالیست که با گذشت هر روز آمار خشونت ها علیه زنان در این شهر فرهنگ و تاریخ افزایش یافته و مسوولین از افزایش خانه های فساد در هرات خبر داده و از حضور زنانی که با حالت نئشه در اطراف شفاخانه همه روزه رها می شوند، سخن می گویند که همواره قربانی اصلی این وضعیت زنان هستند.
 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/200906/زنان-هرات-خواهان-جلوگیری-رشد-افراط-گرایی-این-ولایت-شدند

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading