بازتاب نیوز

«عرب‌ها نه لطفاَ»، پاسخ شرکت آلمانی به متقاضی کار جنجالی شد

٢٦ جدي ١٣٩٨ دويچه وله


مدیر یک شرکت معماری در آلمان به یکی از درخواست کنندگان کار نوشته است که «لطفاَ عرب ها نه». روز چهار شنبه پس از آنکه این مسئله در رسانه های اجتماعی مطرح شد، مباحث داغی را برپا کرد.

یاسین غابر، شهروند مصر، این ایمیل را در صفحه فیسبوک خود به اشتراک گذاشت و آن را "بدترین نامه ممکن برای رد تقاضای کار" خواند.

این شرکت معماری به نام (GKK + Architekten) اعتبارنامه بین المللی خود را با پرچم ۳۰ کشور منتشر کرده و گفته که "این نشان دهنده کشورهای مبدأ همه کارمندانی است که از زمان تأسیس در سال ۲۰۰۰ داشته است." این شرکت در شهر برلین آلمان مستقر است و یکی از بخش های آن در چین نیز قرار دارد.

در نامه ای که شرکت یادشده به دویچه وله فرستاده، این واقعه را انکار نکرده است، اما گفته است که "سوء تفاهم" رخ داده، چون "این پیام کوتاه از متن بریده شده است."

این شرکت دیگر توضیح نداد که چگونه پیام کوتاه شده است یا دقیقاً سوء تفاهم چیست، اما افزوده است: «سنگ بنای موفقیت ما تنوع، بین المللی بودن و تیم های فرافرهنگی ما است."

شرکت معماری (GKK + Architekten)  در ادامه اظهار داشت که درخواست کاری یاسین غابر را نپذیرفته است، چون واجد شرایط نبوده است. اما علاوه کرد که آنها در مورد ایمیل ارسال شده از او عذرخواهی کرده اند.

مشکل کاریابی کسانی که نام خارجی دارند

براساس آخرین گزارش سالانه اداره مبارزه با تبعیض آلمان فدرال، سطح تبعیض نژادگرایانه در آلمان در محیط کار بسیار بالاتر از میانگین اتحادیه اروپا است. به عنوان مثال، در سراسر اتحادیه اروپا میزان تبعیض در برابر مردم افریقایی ۹ درصد است، در حالی که این رقم در آلمان ۱۴ درصد می باشد.

این اداره همچنین دریافته، افرادی که "نام های خارجی دارند"  ۲۴ درصد کمتر از افرادی که دارای نام های آلمانی هستند، بعد از تقاضای کار برای مصاحبه دعوت می شوند.

آلبوم عکس از آرشیف دویچه وله

 • Berlin Unteilbar-Demonstration (Getty Images/AFP/J. MacDougall)
  عکس هایی از تظاهرات گسترده در برلین علیه نژاد پرستی برای حقوق بشر و علیه نژاد پرستی

  شمار تظاهرکنندگان برلین ۴۰ هزار نفر اعلام شده است. این افراد با حمل پوسترهایی برای حقوق بشر و در برابر نژادپرسی و راست‌گرایی شعار می داند.

 • Berlin Unteilbar-Demonstration (picture-alliance/dpa/P. Zinken)
  عکس هایی از تظاهرات گسترده در برلین علیه نژاد پرستی "تقسیم‌ناپذیر"

  "تقسیم‌ناپذیر" شعار اصلی این تظاهرات بزرگ است. حرکتی که از سوی صدها انجمن، سازمان و اتحادیه از بخش‌های کلیساها، احزاب و سایر نهادها تشکیل شده است.

 • Berlin Unteilbar-Demonstration (picture-alliance/dpa/P. Zinken)
  عکس هایی از تظاهرات گسترده در برلین علیه نژاد پرستی حمایت سیاست‌مدارن

  در این تظاهرات گسترده از حمایت چره های مطرح نیز برخورد ار است. از جمله هایکو ماس وزیرامور خارجه آلمان، یان بوهمرمن طنز نویس و کارولین امکه روزنامه نگار.

 • Berlin - #Unteilbar-Demo auf dem Berliner Alexander Platz (DW/F. Payar)
  عکس هایی از تظاهرات گسترده در برلین علیه نژاد پرستی سازمان عفوبین الملل در میان تظاهرکنندگان

  سازمان بین المللی عفو بین الملل نیز در جمع تظاهرکنندگان امروز برلین بود. این سازمان تظاهرات گسترده ای را در برابر پارلمان اروپا برای حمایت از مهاجران افغان نیز برگزار کرده بود.

 • Berlin Unteilbar-Demonstration (Getty Images/AFP/J. MacDougall)
  عکس هایی از تظاهرات گسترده در برلین علیه نژاد پرستی شعارهای تظاهرکنندگان

  در شعارهای این افراد آمده: «ما تقسیم‌ناپذیریم»، «زندگی خوب برای همه در همه جا»، « عملیات نجات [مهاجران] در دریا جرم نیست»، «جامعه باز و آزاد»، «جایی برای نازی ها نیست»، «راستگرایی جایگزین نیست» نوشته شده است.

 • Berlin - #Unteilbar-Demo auf dem Berliner Alexander Platz (DW/F. Payar)
  عکس هایی از تظاهرات گسترده در برلین علیه نژاد پرستی همراهی هنرمندان

  این تظاهرکنندگان در کنار سخنرانی، در داخل شهر برلین نیز قدم زده و شعار سردادند. تظاهر کنندگان را شماری از هنرمندان سرشناس مانند هیربرت گرونه مایر، کونستانتین ویکر و دوتا کیهر نیز همراهی می کردند.

 • Berlin Unteilbar-Demonstration (Reuters/M. Tantussi)
  عکس هایی از تظاهرات گسترده در برلین علیه نژاد پرستی افزایش حرکت های راستگرایانه

  پس از سرازیر شدن موجی از مهاجران طی سال های اخیرا در آلمان و همچنان افزایش میزان جرایم پناهجویان، حرکت های راستگرایانه و گروه های ضد مهاجران در آلمان افزایش یافت. این کار عکس العمل شماری از گروه های طرفدار مهاجران و حقوق بشر را در پی داشت.

 • Berlin - Proteste gegen die AFD in Berlin (picture-alliance/abaca/E. Basay)
  عکس هایی از تظاهرات گسترده در برلین علیه نژاد پرستی نگرانی از راستگرایی

  تظاهرات و گردهمایی های گروه های راستگرا در برخی مناطق آلمان، نگرانی هایی را در مورد گسترش فعالیت های آنان ایجاد کرده است. از این رو شماری زیادی از نهاد های مدنی و سازمان های مدافع مهاجران و حقوق بشر در برلین به جاده ها ریختند تا این نگرانی شان را ابراز کنند.


اداره مبارزه با تبعیض آلمان فدرال در تحقیق جداگانه ای درباره اسلام هراسی در بازار کار گفته است که «داده های کیفی نشان می دهند که افرادی که از دین اسلام پیروی می کنند با تبعیض های انفرادی و ساختاری روبرو می شوند. برای زنانی که چادر می پوشند، شرایط حتی بدتر است.»

اداره کار آلمان اعلام کرده که در سال ۲۰۱۹ از ۲،۲۷ میلیون بیکار در آلمان ۴۶ درصد آنان از قوم آلمانی نبوده اند، با وجود این که آنها فقط ۲۳ درصد از جمعیت را تشکیل می دهند.

شبکه اروپایی علیه نژادپرستی (ENAR) همچنین در نشریات خود خاطرنشان کرده است که یکی از مهمترین موانع مبارزه با نژادپرستی و تبعیض در شیوه های استخدام، عدم شفافیت در مصاحبه های سازمان های خارج از بخش عامه است.

الیزابت شوماخر/ ن.ا.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/عربها-نه-لطفاَ-پاسخ-شرکت-آلمانی-به-متقاضی-کار-جنجالی-شد/a-52026933?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading