بازتاب نیوز

مجیب‌الرحمان: ادارۀ امر به معروف در هماهنگی با حکومت کار می‌کند

٢٧ جدي ١٣٩٨ طلوع نیوز

مولوی مجیب‌الرحمان انصاری، خطیب مسجد جامع گازرگاۀ هرات از ایجاد ادارۀ «امر به معروف و نهی از منکر» دفاع می‌کند و می‌گوید که این نهاد در هماهنگی با نهادهای حکومتی کار می‌کند.

او که امروز (پنج‌شنبه، ۲۶جدی) در واکنش به انتقادهای باشنده‌گان هرات و کاربران شبکه‌های اجتماعتی دربارۀ نصب تابلوها در جاده‌های هرات دربارۀ پوشیدن حجاب توسط زنان، در یک نشست خبری حضور یافته بود، گفت که ادارۀ امر به معروف و نهی از منکر پس از جاری ساختن حدود شرعی، متهمان را به نهادهای امنیتی تسلیم می‌کند.

این خطیب مسجد گفت: «ادارۀ امر به معروف و نهی از منکر، نه اعلام حکومت کرده، نه اعلام خود مختاری کرده و نه اعلام جداشدن از این نظام و حکومت؛ بلکه داخل قریه افراد مفسد، افرادی‌که واقعأ جرم شان زیاد بوده.... با هماهنگی حکومت .... ما آن‌ افراد [متهمان] را تسلیم حکومت می‌کنیم و قانون دربارۀ آن‌ها تصمیم می‌گیرد.»

در چند روز اخیر، در جاده‌های شهر هرات تابلوهایی با پیام‌های مثل «بد حجابی زن از بی‌غیرتی مرد است.» و «زنان با حجاب، مرزبانان شرف مردها اند.» نصب شده‌اند.

مولوی مجیب‌الرحمان انصاری، می‌گوید که این تابلوها از سوی ادارۀ امر به معروف و نهی از منکر که در حدود بیست روز پیش توسط او ایجاد شد، نصب شده‌اند.

نصب این تابلوها، با واکنش‌ شهروندان هرات و کاربران شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد و نوشته‌های این تابلوها «زن ستیزانه و افراطیت» پنداشته شدند.

در نشست خبری امرزو مجیب‌‌الرحمان انصاری، از حضور خبرنگاران زن جلوگیری شد: «دلیل این‌که ما امروز گفتیم که خواهران ما تشریف نیاورند، [این است] تا بفهمند و بدانند که همین ادارۀ امر به معروف و نهی از منکر که به عزت زن‌ها حرکت کرده که با آب‌روی زن‌ها حرکت کرده – یکی از عزت شان [زنان] همین است که کارهایی که مختص شان، دین، اسلام و شریعت تعیین کرده، همان کارها را داشته باشند.»

این کار با واکنش تُند خبرنگاران روبه‌رو شده‌است.

معصومه حیدری، خبرنگار در هرات گفت: «این دیدگاۀ شخصی شان [مولوی مجیب‌الرحمان] است و من فکر می‌کنم در پوشش برنامه‌ها توسط خانم‌‎های خبرنگار هیچ مشکلی وجود ندارد.»

عاطفه غفوری، خبرنگار دیگر نیز بیان داشت: «این یک توهین است به خانم‌های خبرنگار؛ در حالی‌که خانم‌های خبرنگار همه پوشش [لباس] مناسبی دارند و هیچ پوششی که مغایر با دین اسلام باشد، ندارند.»

مسؤولان محلی در هرات، می‌گویند که هیچ کسی اجازه ندارد تا بیرون از چارچوب حکومت، افراد را به کیفر برساند.

مونسه حسن زاده، معاون والی هرات اظهار داشت: «خوب است که علمای عزیز ما... به وظیفۀ اصلی شان که اسلام گفته و با تبعیت از اسلام، ارشادات خودرا انجام بدهند؛ اما در کنار دستگاه‌های عدلی و قضایی دولت قرار بگیرند.»

قوانین ادارۀ امر به معروف و نهی از منکر در محوطۀ گازرگاه در شمال شهر هرات قابل اجرا است.

مقام‌های محلی هرات، به‌شمول مسؤولان ریاست حج و اوقاف، امروز در نشست جداگانه در هرات، تأکید کردند که دین اسلام حامی زنان است و هیچ‌کسی حق ندارد «خودسرانه» قوانین اسلامی را عملی سازد.

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/afghanistan/مجیب‌الرحمان-ادارۀ-امر-به-معروف-در-هماهنگی-با-حکومت-کار-می‌کند

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading