بازتاب نیوز

سارنوالی: لت و کوب بیشترین موارد خشونت علیه زنان را تشکیل می‌دهد

٢٦ جدي ١٣٩٨ دويچه وله

بر بنیاد گزارش تازه معاونت لوی سارنوالی در امور مبارزه با خشونت علیه زنان و تخلفات اطفال، در سال ۱۳۹۸ خورشیدی ۲۹۷۵ قضیه خشونت در برابر زنان در این نهاد ثبت شده است. افزون بر این، این مرجع ۲۳۱۷ تخلف در برابر اطفال را نیز ثبت کرده است.

در گزارش آمده است که تاکنون عاملان ۱۰۶۳ قضیه خشونت علیه زنان مجازات شده اند. این گزارش نشان می‌دهد که قضایای لت و کوب زنان به ویژه در کابل افزایش یافته است. از جمع ۱۳۷۸ مورد لت و کوب زنان، ۶۰۰ رویداد آن در ولایت کابل رخ داده است.

یافته های لوی سارنوالی نشان می‌دهند که ولایت‌های بلخ، هرات، ننگرهار و بامیان از ولایت‌هایی اند که بلندترین گراف جرایم خشونت در برابر زنان را در سال روان خورشیدی داشته اند.آمار واقعی خشونت در برابر زنان در افغانستان احتمالاَ بیشتر از آماری است که از سوی لوی سارنوالی ثبت شده است.

بیشتر بخوانید: درجریان سال روان خورشیدی ۴۷ زن در افغانستان به قتل رسیده اند

 نهادهای مدافع حقوق زنان به این باوراند که در بسیاری از بخش های افغانستان زنان و دختران به نهادهای عدلی و قضایی دسترسی ندارند یا جرئت نمی‌کنند به این نهادها مراجع کنند و در نتیجه این خشونت‌ها پنهان می‌مانند. افزون بر لت و کوب زنان و دیگر خشونت‌ها، قتل های زنان و دختران نیز افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید: یوناما خواستار راهکاری برای جلوگیری از آزار جنسی در محیط کار شد

وزارت امور زنان تائید کرده که از آغاز سال روان خورشیدی ۴۷ زن به گونه وحشناک در افغانستان کشته شده اند. با وجود نافذ بودن قانون "منع خشونت علیه زنان" که بر بنیاد آن ۲۲ مورد خشونت خانوادگی جرم پنداشته شده است و عاملان آن باید مجازات شوند، هنوز هم خشونت‌های خانوادگی در این کشور در حال افزایش است.

وزارت امور زنان ناامنی‌ها، عدم دسترسی زنان به عدالت به ویژه در بخش های دوردست، فرهنگ معافیت از مجازات، عدم تطبیق قوانین، مداخله زورمندان، بیکاری، فقر و اعتیاد به مواد مخدر از عوامل اصلی افزایش خشونت در برابر زنان و دختران می داند.

ع، ف / ش، ا 

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/سارنوالی-لت-و-کوب-بیشترین-موارد-خشونت-علیه-زنان-را-تشکیل-میدهد/a-52028210?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading