بازتاب نیوز

وزیر دولت افغانستان در امور صلح: طالبان برای آغاز مذاکرات به آتش‌بس تن دهند

٢٦ جدي ١٣٩٨ خبرگزاری فارس

به گزارش هبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، پس از پخش گزارش‌ها از توافق طالبان به کاهش خشونت‌‎ها، وزیر دولت افغانستان در امور صلح می‌گوید که کاهش خشونت‌ها برای دولت افغانستان پذیرفتنی نیست و برای آغاز گفت‌وگوهای میان افغان‌ها این گروه باید به آتش‌بس تن بدهند.

سلام رحیمی که امروز (پنج‌شنبه، ۲۶جدی) در یک نشست در موسسه مطالعات استراتژیک افغانستان سخن می‌گفت، تاکید کرد که در یک سال گذشته نتایج تلاش‌های آمریکا در روند صلح افغانستان بسیار چشم‌گیر نبوده‌اند.

وی افزود: «موضوع کاهش خشونت همانطوری که شما نمی‌دانید من هم نمی‌دانم و هیچ‌کس هم نمی‌فهمد. کسی طرفدار این نیست که کاهش خشونت باشد.»

منابعی نزدیک به طالبان، می‌گویند که قرار است در آیندۀ نزدیک، طرح کاهش خشونت‌ها به‌گونۀ رسمی با نمایندگان آمریکا در قطر در میان گذاشته شود.

خلیل‌الله صافی، رییس پیشین نهاد پگواش در افغانستان گفت: «توقع می‌رود که طرح تأیید شده دربارۀ کاهش خشونت‌ها به نمایندگان آمریکا سپرده شود و سپس دربارۀ زمان امضای توافق نامه صلح تصمیم گرفته خواهد شد.»

اما، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده‌است که طالبان طرح پیشنهاد آتش‌بس موقت - هفت تا ده روز – را به زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان سپرده‌است.

در همین حال، وزیر دولت افغانستان در امور صلح از نهایی بودن اعضای هیئت گفت‌وگو کنندۀ حکومت افغانستان با طالبان سخن گفت و افزود: «ما کاملا آماده هستیم و اگر زمینه مساعد شود کارهای قبلی شده‌است و هیئت ما آماده است.»

به نوشته طلوع نیوز، قرار است که پس از امضای توافق نامۀ صلح میان آمریکا و طالبان، گفت‌وگوهای میان افغانان نیز در درازای دو هفته آغاز شوند.

منابعی در قطر، می‌گویند که نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان پس از دریافت رسمی طرح کاهش خشونت‌ها از سوی طالبان، به کابل سفر خواهد کرد و با رهبران حکومت وحدت ملی دیدارهایی خواهد داشت.

لینک اصلی: https://af.farsnews.com/politics/news/13981026000724

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری فارس

آخرین خبر ها:

Loading